Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent podpisał ustawy reformujące system oświaty

Fot. arch. PAP

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu nie ukrywał, że miał cały szereg wątpliwości i pytań do ustaw. Reforma oznacza likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Andrzej Duda podkreślił, że konstytucyjny czas 21 dni na decyzję w sprawie ustaw był dla niego jako prezydenta trudnym, a zarazem bardzo pracowitym czasem. – Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny – dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców – podkreślił prezydent.

Dodał, że nigdy nie miał żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany. – Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo – potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach – dodał Duda.

Andrzej Duda zwrócił się do wszystkich podmiotów, które będą odpowiedzialne za wdrażanie reformy, o ścisłą współpracę.

00:00 / 00:00

Prezydent poinformował też, że w porozumieniu z premier i minister edukacji narodowej powołał nowego doradcę – prof. Andrzeja Waśko. Będzie on współpracował z minister Zalewską w koordynowaniu realizacji tej reformy.

00:00 / 00:00

Prezydent Andrzej Duda mówił, że reforma jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne w sprawie likwidacji gimnazjów. Jej zapisom sprzeciwia się m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Na czym polega reforma?

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.

W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.

(pap/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, reforma, oświata, gimnazja, Andrzej Duda
Niebezpieczna droga do szkoły

Miał prawie pół promila alkoholu, a mimo to wsiadł za kierownicę autobusu i rozwoził dzieci do szkoły. Rano na ul. Wołodyjowskiego policja drogowa w Piszu zatrzymała...

Zamknij
RadioOlsztynTV