Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Olsztyna tworzy kolejne getto – alarmują działacze partii Razem

Partia Razem. Fot. A. Skrago

W Olsztynie powstanie kolejne getto dla najemców lokali socjalnych – alarmują działacze Lewicy.

Podczas konferencji prasowej Małgorzata Matuszewska-Boruc z okręgu olsztyńskiego partii Razem zwróciła uwagę, że prezydent Olsztyna pozyskał pieniądze na budowę pięciu budynków z lokalami z najmem socjalnym i chce je wszystkie umieścić przy ulicy Towarowej. Jej zdaniem będzie stworzenie getta dla osób gorzej uposażonych, chorych i niepełnosprawnych.

Stworzył kolejne getto. Tam są już takie budynki. Na całym świecie odchodzi się od systemu gromadzenia ludzi niżej uposażonych, chorych, czy niepełnosprawnych w jednym miejscu. Nie wolno tworzyć takich miejsc, gdzie również są dzieci. Te dzieci są już bez perspektyw, naznaczone piętnem złego adresu.

00:00 / 00:00

Bartosz Grucela członek zarządu krajowego Razem dodał, że ugrupowanie złoży do prezydenta Olsztyna pismo w tej sprawie, wskazując możliwe inne lokalizacje budynków z mieszkaniami socjalnymi.

Miasto ma sporą ilość gruntów. Można by część osób przenieść na nowe osiedle na Pieczewie, gdzie patronkami ulic są kobiety. Naprawdę nie wszystkich musimy wpychać w jedno miejsce, by spychać ludzi do jednego getta.

00:00 / 00:00

Działacze Lewicy podkreślają, że lokalizacja budynków przy ulicy Towarowej nie jest dobrym pomysłem, bo jest to miejsce, ich zdaniem, źle skomunikowane. Nie ma tam także odpowiedniej infrastruktury na przykład dla dzieci.

Działacze partii Razem dążą także do zamrożenia rat kredytów hipotecznych. Posłanka ugrupowania Magdalena Biejat podkreślała, że projekt ustawy pomocy dla osób, które nie dają już rady spłacać coraz wyższych rat kredytów jest gotowy i leży w Sejmie. Apelowała do rządu, by się nim zajął.

Apelujemy do rządu, aby wziął pod uwagę propozycję partii Razem i Lewicy zamrożenia rat kredytowych już dziś na teraz, a nie na wieczne nigdy. Także nie wtedy, kiedy być może rząd wymyśli jakiś nowy wskaźnik, który w teorii pomoże kredytobiorcom, ale dziś i teraz.

00:00 / 00:00

Rząd pracuje nad rozwiązaniami pomocy, m.in. wakacji w spłacaniu rat – odpowiada poseł PiS Wojciech Kossakowski.

Postulaty Lewicy będą analizowane. Nie mniej jednak rząd od długiego czasu pracuje nad tym, aby ulżyć kredytobiorcom w tych trudnych czasach gdy raty są wysokie.

00:00 / 00:00

Zdaniem działaczy Lewicy, działania rządu są niewystarczające, a wakacje kredytowe nie są sprawiedliwym rozwiązaniem. Apelują też o to, by odważnie zaczął inwestować w budowę mieszkań pod wynajem.

Partia Razem. Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkania socjalne, Partia Razem, Małgorzata Matuszewska-Boruc, Bartosz Grucela
Olsztyńskie „szubienice”, wybór prezesa NBP i kolejne zmiany w podatkach. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Audycja publicystyczna My, Wy, Oni, czyli spotkanie przedstawicieli partii politycznych. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli: Andrzej Wyrębek - Konfederacja - partia Korwin Małgorzata Matuszewska-Boruc - Nowa Lewica,...

Zamknij
RadioOlsztynTV