Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent i premier na Mierzei Wiślanej. „Ta inwestycja wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej”

Fot. A. Pastuszka

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili teren przekopu Mierzei Wiślanej, koło Kątów Rybackich, gdzie trwa budowa kanału żeglugowego. Kanał ma przyczynić się do rozwoju portu w Elblągu i portów nadzalewowych.

– To inwestycja, która wzmacnia suwerenność Polski – mówił prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że to istotny projekt dla całego kraju.

Po pierwsze wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej, bo to jest jej najważniejsza rola – żebyśmy nie musieli pytać naszych sąsiadów, czy możemy wpłynąć na wody Zalewu Wiślanego, nasze wody terytorialne, czy możemy się dostać do portu w Elblągu. Po drugie po to, żeby ożywić region elbląski handlowo, żeby mogły wpływać tutaj statki, żeby Elbląg odżył jako port, a także żeby poprawić możliwości ruchu turystycznego.

00:00 / 00:00

Andrzej Duda podkreślał, że tego typu inwestycje stanowią znaczący impuls rozwojowy.

Mamy nadzieję, że takie inwestycje jak ta, pozwolą turystykę nie tylko ożywić, ale przede wszystkim ogromnie wzmocnić w przyszłości, a przede wszystkim, że wielkie inwestycje będą takim ogromnym impulsem rozwojowym dla Rzeczypospolitej.

00:00 / 00:00
Kanał przez Mierzeję Wiślaną to szansa na tysiące nowych miejsc pracy – przekonywał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślał, że ważny jest nie tylko sam przekop, ale też wszystkie towarzyszące mu działania.

To także pogłębienie toru wodnego na rzece Elbląg, to także cały system osłon, który będzie pozwalał wykorzystać port w Elblągu w sposób zasadniczo odmienny. Dużo bardziej rozbudowany niż do tej pory. To nowe miejsca pracy, to tutaj będą tysiące miejsc pracy dzięki tej inwestycji.

00:00 / 00:00

Mateusz Morawiecki podkreślał, że ta inwestycja to część polityki otwarcia się na Bałtyk.

Gdańsk z Gdynią, które stają się największym portem na Bałtyku. Nasze plany dalsze, a więc port offshorowy, porty serwisowe w Łebie, w Ustce, także pogłębiony tor ze Świnoujścia do Szczecina. Wszystkie te inwestycje razem, od tej poczynając, tutaj na Mierzei Wiślanej, zmienią strategiczne położenie Polski pod względem politycznym, ale także pod względem gospodarczym.

00:00 / 00:00

Obecnie na Mierzei powstaje kanał żeglowny, falochrony oraz sztuczna wyspa na Zalewie. Pierwsze statki mają przepłynąć tędy za rok.

Przekop Mierzei Wiślanej

Na Mierzei Wiślanej trwa budowa kanału żeglugowego. Będzie on nową drogą wodną łączącą Zalew Wiślany i Port w Elblągu z Zatoką Gdańską. Budowa prowadzona jest na całej szerokości Mierzei. Budowane są falochrony, sztuczna wyspa na Zalewie oraz powstaje kanał, którym będą płynąć statki i mniejsze jednostki.

Kilka dni temu nad budowanym kanałem żeglugowym, w pobliżu Zalewu Wiślanego, otwarto Most Południowy, z którego mogą korzystać mieszkańcy i turyści jadący od Stegny w kierunku Krynicy Morskiej. Już w przyszłym roku pierwsze statki będą mogły wpłynąć na Zalew Wiślany bez konieczności pytania o zgodę strony rosyjskiej. Dotychczasowy ruch bowiem może odbywać się przez Cieśninę Piławską.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry, z czego około 2,5 kilometra stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 metrów głębokości.

Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. NDI/BESIX

Autor: B. Gajlewska za PAP/A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kanał, przekop, Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki
Kafary kończą pracę na budowie sztucznej wyspy [ZDJĘCIA]

Po niespełna roku kończą się prace kafarowe na budowie sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Teraz gotowe jest 20 procent jej obwodu, mierzącego około 5 kilometrów. To...

Zamknij
RadioOlsztynTV