Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Tym samym rozpoczął drugą kadencję

Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Grzegorz Jakubowski

Andrzej Duda złożył przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta na drugą kadencję.

Tekst przysięgi brzmi:

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

Andrzej Duda zakończył przysięgę dodając:

Tak mi dopomóż Bóg.

Po złożeniu przysięgi Andrzej Duda rozpoczęło się orędzie. Jak podkreślał, dziś demokracja jest silniejsza niż kiedykolwiek. Władza pochodzi z woli narodu i naród wyraził swoją wolę w wyborach.

Władza pochodzi z woli narodu i naród wyraził swoją wolę w wyborach, to Polacy mają prawo zdecydować kto ma być ich prezydentem, głową państwa i zdecydowali (…) te wybory odbyły się według najlepszych światowych standardów. Dziękuję PKW (…) dziś demokracja jest silniejsza niż kiedykolwiek, a obywatele wiedzą, że od ich głosu zależą sprawy państwa (…) Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu – nasi wielcy przodkowie zapisali te niezwykle ważne słowa w Konstytucji 3 maja. Jakże aktualne okazały się one w ciągu ostatnich dni, tygodni i dzisiaj.

Prezydent zaznaczył, że najważniejsze dla Polski są rodzina i bezpieczeństwo.

Sprawy kluczowe dla mnie to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. Kolejna moja kadencja będzie blisko ludzi (…) Polska wieś i rolnictwo wymagają wszechstronnej opieki ze strony państwa (…) zobowiązuję się, że przez następne 5 lat będę tę opiekę zapewniał.

Musimy wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju, na jakiej byliśmy przed pandemią i to jest dzisiaj wyzwanie dziejowe – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem Polsce potrzeba zarówno wielkich przedsięwzięć, jak i inwestycji lokalnych.

Nie ma i nie będzie rozwoju Polski bez inwestycji. A my musimy wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju, na jakiej byliśmy przed pandemią. To jest dzisiaj wyzwanie dziejowe (…) Potrzebujemy przedsięwzięć wielkich, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, przekop Mierzei Wiślanej, budowa i rozwój portów morskich, transportu morskiego i przemysłu stoczniowego.

Dodał, że konieczne są również inwestycje i nakłady na budowę dróg i linii kolejowych w całej Polsce.

W każdej części Polski, w każdym województwie, w każdym powiecie, w każdej gminie. Poprzez fundusz inwestycji lokalnych, fundusz modernizacji szkół, rozbudowę szpitali powiatowych, poprzez dotacje na zbiorniki retencyjne oraz na rozwój zielonej energii, ochronę klimatu, czystej wody i powietrza.

Bezpieczeństwo Polski to nie tylko wojsko czy policja, ale też bezpieczeństwo energetyczne, zdrowotne czy żywnościowe – podkreślał w orędziu Andrzej Duda. Przekonywał przy tym, że polska wieś i rolnictwo wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa.

Zobowiązuję się, że przez następne 5 lat jako prezydent RP będę tę opiekę polskiemu rolnictwu zapewniał.

Duda ocenił również, że Polska jest dziś krajem bezpiecznym, o dobrej i stabilnej pozycji na arenie międzynarodowej, w Europie i na świecie.

Aby to bezpieczeństwo umacniać musimy kontynuować proces modernizacji służb mundurowych, musimy nadal modernizować i rozwijać nasze siły zbrojne oraz zdolności kooperacyjne z obecnymi na naszym terytorium siłami sojuszniczymi, w szczególności z armią amerykańską.

Wskazywał też, że musimy działać na rzecz umocnienia więzi euroatlantyckich i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według niego bezpieczeństwo energetyczne Polski umacnia rozbudowa międzynarodowej i krajowej infrastruktury, zapewniającej dostawy gazu ziemnego.

To budowa gazociągu z szelfu norweskiego poprzez Danię i Baltic Pipe do Polski, to rozbudowa gazoportu w Świnoujściu i planowana budowa gazoportu pływającego, który stanie w Gdańsku.

Bezpieczeństwo zdrowotne z kolei – jak mówił Duda – zapewni „odpowiednio zorganizowana i odpowiednio dofinansowana służba zdrowia”.

Stąd między innymi potrzeba pełnego wdrożenia narodowej strategii onkologicznej, funduszu medycznego i stworzenia systemu ochrony zdrowia seniorów poprzez centra 75 plus. To są ważne zadania na najbliższe lata. Wierzę w to, że wspólnie, razem z Wysokim Zgromadzeniem je zrealizujemy.

Po zakończeniu uroczystości prezydent złożył kwiaty pod tablicami w Sejmie upamiętniającymi m.in. byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, posłów na Sejm poległych podczas II wojny światowej oraz byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Następnie Andrzej Duda spotkał się z Prezydiami i Konwentami obu izb parlamentu.

12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda zdobył 51,03 procent (10 milionów 440 tysięcy 648 głosów), uzyskując reelekcję. Kandydat KO Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. (10 milionów 18 tysięcy 263 głosy).

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Grzegorz Jakubowski

Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Grzegorz Jakubowski

Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Grzegorz Jakubowski

Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Grzegorz Jakubowski

Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Grzegorz Jakubowski

Autor: PAP
redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prezydent, zaprzysiężenie
Jaka będzie druga kadencja prezydenta? A.Wasilewska: Nie spodziewam się zmiany. W.Kossakowski: To będzie wyzwanie

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłowie z Warmii i Mazur podsumowali pierwszych 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy. Przed południem rozpocznie się Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone posiedzenie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV