Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Andrzej Duda: Chcemy być suwerenni, dlatego możliwość przepływania przez Mierzeję Wiślaną jest nam potrzebna

Fot. Przemysław Getka

Chcemy być niezależni, w tym zakresie prawdziwie suwerenni – tak prezydent Andrzej Duda skomentował ostatnie decyzje w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej.

Przypomnijmy, we wtorek pozwolenie wodnoprawne wydał dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku i nadał mu rygor natychmiastowej wykonalności. To jeden z niezbędnych dokumentów do realizacji przekopu przez Mierzeję.

Chcemy być niezależni, w tym zakresie prawdziwie suwerenni – tak prezydent Andrzej Duda skomentował ostatnie decyzje w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej.

Dzisiaj trzeba korzystać z przesmyku po stronie rosyjskiej, jeżeli chce się przepłynąć, co jest w oczywisty sposób związane z trudnościami. Trzeba sobie jasno powiedzieć – zależymy w tym zakresie od Rosji. Chcemy być niezależni, chcemy być w tym zakresie prawdziwie suwerenni, dlatego przekop i możliwość przepływania przez Mierzeję Wiślaną jest nam potrzebna. Temu ma służyć ten projekt i mam nadzieję, że Unia Europejska nie będzie blokowała w tym zakresie naszej suwerenności i naszych suwerennych decyzji, do których mamy prawo.

00:00 / 00:00

Komisja Europejskiej analizuje bowiem raport oddziaływania inwestycji na środowisko. Domaga się również wstrzymania prac do czasu sporządzenia własnej opinii. Oprócz niej, odwołania od wcześniejszych decyzji środowiskowych złożyły na początku stycznia zarząd województwa pomorskiego i organizacje ekologiczne.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć kilometr 300 metrów długości i pięć metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mierzeja Wiślana
Zbigniew Babalski: Mam nadzieję, że pozwolenie wodnoprawne rozwiązuje problem przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Zbigniew Babalski były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł PiS z Warmii i Mazur, gość Porannych pytań uważa, że decyzja Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody...

Zamknij
RadioOlsztynTV