Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydenci USA i Polski spotkali się w Rzeszowie. „Ta obecność to znak wsparcia”

Fot. PAP/Ł. Gągulski

W piątek przed godz. 17 w Rzeszowie-Jasionce odbyło się spotkanie prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Amerykański przywódca przybył w piątek do Polski z dwudniową wizytą.

– Pańska obecność tutaj to znak wsparcia, jedności sojuszniczej oraz dbałości o relacje z Polską i bezpieczeństwo RP – mówił w piątek w Rzeszowie-Jasionce prezydent Polski Andrzej Duda do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Wspomniał też o zakończonej chwilę wcześniej rozmowie Bidena z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce, którzy „strzegą naszego bezpieczeństwa i pomagają w tym trudnym dziele, jakim jest przyjęcie milionów uchodźców”.

Duda przekazał prezydentowi Stanów Zjednoczonych wyrazy wdzięczności.

Pańska obecność tutaj to wielkie świadectwo jedności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ogromnego wsparcia, jak również znaczenia, jakie Stany Zjednoczone mają dla stabilności pokoju światowego, dla przywracania pokoju w miejscach, gdzie dzieją się trudne sytuacje, gdzie ktoś porywa się na akty agresji wobec innych demokratycznych, wolnych narodów. Tak jak to dzisiaj dzieje się wobec Ukrainy, gdzie rosyjska agresja niestety od praktycznie miesiąca jest faktem

– powiedział.

Przed spotkaniem z organizacjami wspierającymi uchodźców prezydent USA spotkał z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division). Prezydent Duda spotka się w piątek z polskimi żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Jeszcze w piątek prezydent USA przyleci do Warszawy, gdzie w sobotę będzie kontynuował swą wizytę. Tego dnia przewidziane jest m.in. spotkanie amerykańskiego prezydenta z prezydentem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Rozpocznie się około południa od powitania przywódcy USA na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, następnie zaplanowane są rozmowy prezydentów „w cztery oczy”, później rozmowy dwustronne delegacji. Przewidziane jest również spotkanie prezydentów z mediami.

Po południu Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Jednym z punktów sobotniej wizyty Bidena w Polsce będzie również jego wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie – jak przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch – prezydent USA zapozna się z pomocą udzielaną przez Polskę uchodźcom z Ukrainy. Jak poinformował, prezydentowi USA mają towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Autor: S. Dąbkowska-Pożyczka, D. Porycka, A. Pipała (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prezydent, Andrzej Duda, uwaga, Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden przybył do Polski

W piątek po godz. 14 na lotnisku Rzeszów-Jasionka wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Amerykański przywódca rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce....

Zamknij
RadioOlsztynTV