Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent USA Joe Biden przybył do Polski

FOt. PAP/Darek Delmanowicz

W piątek po godz. 14 na lotnisku Rzeszów-Jasionka wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Amerykański przywódca rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce.

Po godz. 15 prezydent USA Joe Biden przywitał się z grupą amerykańskich żołnierzy na lotnisku w Rzeszowie. Wcześniej prezydenta USA powitał na lotnisku szef MON Mariusz Błaszczak. Pierwotnie prezydenta USA miał przywitać w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda i wspólnie mieli udać się n spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Plany wizyty zmieniły się jednak w związku z opóźnieniem przylotu prezydenta Dudy do Rzeszowa. Jak informował szef BPM Jakub Kumoch, samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie. Prezydent przybył później do Rzeszowa samolotem rezerwowym. Kumoch przekazał, że program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony.

Jeszcze w piątek prezydent USA przyleci do Warszawy. W sobotę przewidziane jest spotkanie Joe Bidena z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Około południa przywódcę USA na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego powita Andrzej Duda, następnie zaplanowane są rozmowy prezydentów „w cztery oczy” oraz rozmowy dwustronne delegacji. Przewidziane jest również spotkanie prezydentów z mediami.

Po południu Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Według Białego Domu, przemówienie będzie dotyczyło „zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych”.

Biden odwiedzi też Stadion Narodowy, gdzie – jak przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch – zapozna się z pomocą udzielaną przez Polskę uchodźcom z Ukrainy. Prezydentowi USA mają towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Andrzej Duda w czwartkowym w orędziu ocenił, że obecność prezydenta USA w naszym kraju „w tym trudnym czasie to niezwykle ważny sygnał potwierdzający strategiczne relacje polsko-amerykańskie”. Podkreślał, że polsko-amerykański sojusz jest silny niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu i kto rządzi w Polsce, ponieważ „zbudowany jest na wspólnie wyznawanych wartościach, wolności i demokracji”.

W sytuacji prawdziwego zagrożenia widzimy wyraźnie, że silne amerykańskie przywództwo jest potrzebne światu. Widzimy, jak ważna jest obecność i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie. Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i gospodarczym. O tym właśnie będę rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych

– zapowiedział Duda.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, mówiąc o wizycie prezydenta Bidena w Polsce, podkreślał, że „Polska przyjęła na siebie największe brzemię poza Ukrainą, jeśli chodzi o humanitarne skutki inwazji i napływ uchodźców”. „Polska to miejsce, gdzie napłynęła znacząca liczba naszych sił, by móc obronić i wzmocnić wschodnią flankę, Polska musi się mierzyć nie tylko z konfliktem na Ukrainie, ale też obecnością wojsk Rosji na Białorusi, co fundamentalnie zmieniło sytuację bezpieczeństwa” – podkreślił.

Zapowiedział, że podczas wizyty Biden będzie dyskutował z sojusznikami na temat długoterminowych zmian w rozmieszczeniu wojsk na wschodniej flance NATO. Jak dodał, choć amerykańscy dowódcy uważają, że w chwili obecnej na miejscu jest wystarczająca liczba wojsk USA, wciąż potrzeba decyzji w sprawie dyslokacji wojsk w dłuższej perspektywie.

Jasionka, 25.03.2022. Wizyta prezydenta USA Joe Bidena. Fot: D. Delmanowicz

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent USA Joe Biden, sekretarz stanu USA Anthony Blinken oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Redakcja: Ł. Sadlak/AN
Autorka: S. Dąbkowska-Pożyczka (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w usa, rzeszów, uwaga, Joe Biden
Prezydent USA rozpocznie dziś dwudniową wizytę w Polsce

Prezydent USA Joe Biden przybędzie w piątek do Polski z dwudniową wizytą, podczas której będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. W sobotę Biden ma wygłosić przemówienie...

Zamknij
RadioOlsztynTV