Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Zające na kordonie” – nowe słuchowisko Radia Olsztyn. Zobacz, jak powstawało

 

Fot. A. Chmielewska

Już w sobotę zapraszamy do wysłuchania naszego nowego słuchowiska. „Zające na kordonie” to komedia przemytnicza z wielowątkowymi historiami wpisanymi w pejzaż terenów przygranicznych.

To barwna opowieść o szmuglerach, o mniejszych i większych przemytnikach, sąsiedzkich zwadach, ale i zwykłej ludzkiej dobroduszności.

Lata 20. XX wieku. Na pograniczu Polski i Prus Wschodnich, przez zieloną granicę Mazowsza i Mazur, od pokoleń szmuglowano towary. Nikt z mieszkańców nie traktował przemytu jako przestępstwa, był to „kordon” – dodatkowa forma zarobkowania. Za polskie granice wyjeżdżały wyroby alkoholowe, cukier, tytoń oraz artykuły przemysłowe typu nafta, rowery, materiały odzieżowe. Z Polski wywożono głównie artykuły rolne takie jak zwierzęta hodowlane czy uprawy rolne, a także drewno. Przemyt zorganizowany na większą skalę należał do Żydów, którzy często wykorzystywali do tego zwykłych mieszkańców, dziś nazywanych słupami, wtedy mówiono o nich „zające”. Już w tamtym czasie była to na tyle dochodowa działalność, że na granicy działały zorganizowane grupy przestępcze, uzbrojeni, finansowani przez bogatych kupców i polityków, szmuglerzy stawali się coraz bardziej niebezpieczni. Pod koniec lat trzydziestych stosunki pomiędzy mieszkańcami przygranicznych terenów zaczęły się psuć. W kolejnych latach zające zniknęły z kordonu.

autor: Robert Wasilewski
reżyseria: Dariusz Błaszczyk
reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska – Polskie Radio S.A.
realizacja nagrań: Paweł Aksiuto – Radio Olsztyn S.A.

Wystąpili: Marcin Kiszluk, Jarosław Cupriak, Szymon Kuśmider, Katarzyna Trzeszczkowska, Adam Borysowicz, Barbara Prokopowicz, Ewa Pałuska-Szozda, Anna Bogusz, Marian Czarkowski, Wojciech Grochowalski, Robert Wasilewski.

oprawa muzyczna: Kaja Wasilewska, Martyna Chomuszko, Iga Wasilewska, Orkiestra Salonowa SAKS

Produkcja: Radio Olsztyn S.A.

Słuchowisko zostało nagrane w Stodole „Chochół” Nadleśnictwa Spychowo, stąd nasze zapewnienie, że wszystkie ptaszki i muchy słyszalne w słuchowisku to nasze rodzime mazurskie dźwięki.

Szczególne uznanie należy się pani Ewie Wasilewskiej ze Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA, która była dobrą duszą całego przedsięwzięcia.

 

Słuchowisko na naszej antenie już w najbliższą sobotę po 18:00.

Zajrzyjcie za kulisy produkcji „Zające na kordonie”.

Fot. A. Chmielewska

Dariusz Błaszczyk (reżyser) i Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku) Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Fot. A. Chmielewska

Autor: Ż. Zwierko
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, słuchowisko, video
„Nie czas umierać” – uroczysta, światowa premiera w Londynie! Będzie transmisja

„Nie czas umierać”. 25. film z Bondowskiej serii, do polskich kin trafi 1 października, a już dziś, 28 września, w słynnej londyńskiej sali koncertowej Royal Albert...

Zamknij
RadioOlsztynTV