Zaprezentowano słuchowisko Radia Olsztyn „Bombka z Memmingen”
W Olsztyńskim Planetarium odbyła się prezentacja słuchowiska „Bombka z Memmingen” – wspólnego projektu Radia Olsztyn oraz Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.
To opowieść o Wigilii Bożego Narodzenia w niemieckiej niewoli, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego trafia 16-letni Aureliusz Dembiński. Tam wraz ze współwięźniami wykonał świąteczną bombkę. Ten skarb przypominający rodzinę i Ojczyznę pan Aureliusz przechowuje w swoim domu do dziś. Słuchowisko powstało na podstawie wywiadu, jaki przeprowadziła z nim po wielu latach Wioleta Wróbel z Delegatury IPN w Olsztynie.
Poznałam pana Aureliusza w 2019 rok przez akcję „BohaterON – włącz historię”. Przesłał mi swoje wspomnienia i napisałam, że byłoby świetnie, gdyby – jak będzie w Polsce – to byśmy porozmawiali. Pewnego dnia napisał, że będzie w Polsce.
Naczelnik placówki dr hab. Karol Sacewicz podkreśla konieczność przypominania losów Polaków rozsianych po świecie pod II wojnie światowej.
Jeżeli jest taka możliwość w taki sposób pokazywać, aby prawda trafiała do szerszego grona odbiorców. Była skierowana nie tylko do badaczy czy fascynatów historii, ale również do osób, które mają czas i mogą się nad tą historię na chwilę zatrzymać, posłuchać o tych, którzy swoje życie poświęcili dla sprawy wolnej, suwerennej ojczyzny.
Autorem scenariusza i reżyserem jest Maciej Mydlak z olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza.
Zaczęło się to od historii, którą usłyszałem, a która mnie bardzo zaintrygowała. Momentami była wzruszająca, momentami zabawna, a momentami też bardzo tragiczna. Pisząc, miałem te wszystkie obrazy i historie w głowie. W tym momencie było mi o wiele prościej wyreżyserować ten spektakl.
Dźwięk zrealizował Paweł Aksiuto z Radia Olsztyn, który mówi, że było to dla niego duże przeżycie. Dodaje, że mimo wojennej tematyki, w słuchowisku jest dużo nadziei.
Czas, w którym nagrywaliśmy – był to okres przedświąteczny – mimo, iż porusza trudną tematykę II wojny światowej, obozów, nie jest do końca smutne. Bardziej w tym słuchowisku daje się odczuć nadzieję.
Na prezentację słuchowiska z Wielkiej Brytanii do Olsztyna przyjechała córka bohatera opowieści Sonia Dembińska. Podkreślała dumę rodziny z historii ojca.
To bardzo wielki honor dla naszej rodziny. Rodzina przyjechała z różnych miast Polski, ja oczywiście z Anglii. Tata jest już za słaby, żeby przyjechać.
Pan Aureliusz Dembiński ma obecnie 95 lat. Mieszka w Wielkiej Brytanii.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski