Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Premier odwiedził Meble Wójcik w Elblągu. „Polska jest potęgą meblarską i to nasze oczko w głowie będziemy wspierać bardzo mocno”

Premier Mateusz Morawiecki odwiedza Meble Wójcik w Elblągu. Fot. KPRM

Polska jest potęgą meblarską i my to nasze oczko w głowie, ten sektor gospodarki będziemy na pewno wspierać bardzo mocno – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę złożył wizytę w firmie Meble Wójcik w Elblągu.

Cieszę się, że tutaj mamy kolejny przykład tego, że ta firma w województwie warmińsko-mazurskim postanowiła nie zwalniać pracowników i mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach będzie się zastanawiała, czy przyjmować już nowych pracowników, kształcić ich

– powiedział.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że cały polski przemysł meblarski to około 200 tysięcy pracowników. Dodał, że to dzięki dialogowi rządu z przemysłem meblarskim można było wypracować rozwiązania, dzięki którym ocalono miejsca pracy.

Robimy to w ramach wielkiego programu inwestycyjnego, inwestycji publicznych, z którymi ruszamy, inwestycji infrastrukturalnych, ale także częścią tego wielkiego programu rozwoju dla Polski jest dodatkowy zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej.

Morawiecki poinformował także, że z firmy, którą odwiedził w sobotę, 70 proc. towaru idzie na eksport.

Polska jest potęgą meblarską i my to nasze oczko w głowie, ten sektor gospodarki będziemy na pewno wspierać bardzo mocno

– mówił.

Podkreślił, że branżę „trzeba wspierać w rozwoju eksportu poprzez ubezpieczenia eksportowe, kredyty eksportowe, wyszukiwanie nowych rynku, ekspansję kapitałową, która będzie powodowała, że polski przemysł będzie rósł w siłę a polscy pracownicy będą mogli coraz więcej zarabiać”. Dodał, że „to jest plan rozwoju dla Polski na kolejne miesiące i kolejne lata”.

Wskazał, że w województwie warmińsko-mazurskim „tarcza antykryzysowa” uratowała już ponad 50 tys. firm. – Bardzo duża część miejsc pracy, ok. 300-400 tys miejsc pracy została uratowana – mówił.

Wiemy doskonale, że w kwietniu tąpnięcie było ogromne, w maju odrabiamy częściowo straty, w czerwcu będzie lepiej niż w maju a w lipcu będzie lepiej niż w czerwcu. W sierpniu mam nadzieję, że wrócimy do poziomów produkcji, świadczenia usług a tutaj mam nadzieję, że w usługach turystycznych będzie boom. Będzie wspaniała koniunktura, bo bardzo wielu Polaków wybiera się nad polskie morze, polskie jeziora, Mazury niedaleko i Warmia oraz w polskie góry. Wszystkich do tego zachęcam

– dodał Morawiecki.

Szef firmy zatrudniającej 1,5 tys pracowników Piotr Wójcik podkreślił, że branża meblarska została bardzo mocno dotknięta kryzysem związanym z koronawirusem.

– Większość firm produkujących na polskim rynku straciło nawet do 90 proc. swoich zamówień. Miesiące kwiecień i maj to były miesiące bardzo potężnych spadków obrotów w naszej branży – wspomniał.

00:00 / 00:00

Premier poinformował, że ma nadzieję, iż Polska gospodarka wróci do poprzednich poziomów produkcji i świadczenia usług. Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję na turystyczny boom w tym sezonie na Warmii i Mazurach.

Autor: G. Bruszewski, A. Libudzka (PAP)/ K. Kaszubski
Redakcja: A. Chmielewska

Premier odwiedził Meble Wójcik w Elblągu. Fot. K. Kaszubski

Meble Wójcik w Elblągu. Fot. K. Kaszubski

Meble Wójcik w Elblągu. Fot. K. Kaszubski

Meble Wójcik w Elblągu. Fot. K. Kaszubski

Meble Wójcik w Elblągu. Fot. K. Kaszubski

Więcej w Elbląg, Meble Wójcik, fabryka mebli
Prezydent i premier na budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Inwestycja wzmocni polską suwerenność i niezależność”

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk odwiedzili plac budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. - Kanał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV