Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier: od 20 kwietnia przystępujemy do zdejmowania obostrzeń

Od przyszłego tygodnia, czyli od 20 kwietnia przystępujemy do zdejmowania obostrzeń. Chcemy zaproponować nowe reguły, zasadę trzech „i”: izolacja, identyfikacja, informatyzacja – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W ramach tego zestawu powrotu do nowej normalności, czy do nowej rzeczywistości gospodarczej, mamy przede wszystkim kilka nowych komunikatów. Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść. To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy

– powiedział szef rządu.

Premier Morawiecki powiedział także:

Złagodzone zostaną także przepisy w handlu. W sklepach do 100 metrów obsługa 4 klientów na jedną kasę, a powyżej 100 mkw to będzie 1 osoba na 15 mkw. Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia.

Premier dodał, że izolacja to zachowanie właściwego dystansu. Ale przede wszystkim musimy nosić maseczki ochronne, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa – podkreślił. Jak dodał, wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach.

Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony

– powiedział.

Informatyzacja – to jak najwięcej pracy zdalniej, tam gdzie można ją wykonywać; jak najwięcej cyfrowych procesów, po to żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami

– powiedział Morawiecki.

Szef rządu odniósł się ponadto do powrotu rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy: „nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc i bez udziału publiczności” – poinformował.


Z kolei minister Szumowski został zapytany o horyzont czasowy pełnego, tzn. bez limitu klientów, przywrócenia działania sklepów w galeriach handlowych.

Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki. Możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową, w reżimie sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia

– zapowiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski dodał, że policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust. Zaznaczył, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał do momentu pojawienia się szczepionki przeciw koronawirusowi.

Minister zapewnił też, że w najbliższych dniach przedstawi premierowi swoje rekomendacje dotyczące wyborów prezydenckich.
Redakcja: A. Dybcio za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lasy, zakaz, parki, Morawiecki, uwaga, pilne, obostrzenia, koronawirus
Ognisko koronawirusa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Ełku. Przebadanych zostanie 100 osób

Podopieczna Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ełku  jest zakażona koronawirusem. Służby sanitarne zleciły żołnierzom WOT pobranie wymazów od blisko 100 osób przebywających i pracujących w placówce - poinformował...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV