Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier Morawiecki: ten program zmieni oblicze miast i wiosek. Które inwestycje w regionie zostaną dofinansowane?

Część rządowego Programu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 miliardów złotych, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Nidzicy.

Szef rządu wziął udział w konferencji dotyczącej ogłoszenia wyników pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Bezzwrotne wsparcie, między innymi na budowę dróg, wodociągów i obiektów sportowych, otrzyma ponad 2 tysiące 780 gmin, to 97 procent samorządów.

Województwo warmińsko-mazurskie dostanie miliard 12 milionów złotych z rządowego programu Polski Ład – mówił na zamku w Nidzicy premier Mateusz Morawiecki.

Okazuje się, że można, że można przygotować właściwą odpowiedź na kryzys. Rządowy program Polski Ład jest przede wszystkim dobrą, mocną odpowiedzią na kryzys. Jest propozycją wyjścia z tych tarapatów, w które wpadł cały świat wraz z pandemią Covid-19. Pokazujemy, że ponad 2 tysiące 780 gmin, powiatów, miast i miasteczek otrzymuje dofinansowanie.

Jakie inwestycje z warmińsko-mazurskiego będą dofinansowane? Na liście pojawiło się ich łącznie ponad 200 – mówił w Nidzicy wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Mamy przebudowę Placu Bohaterów Westerplatte i parku miejskiego w Bartoszycach, rewitalizację Wyspy Spichrzów w Elblągu, budowę pływalni w Lidzbarku, przebudowę i modernizację stacji uzdatniania wody w Młynarach, rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków w Pozezdrzu, przebudowę drogi gminnej Trękusek – Kaborno, modernizację infrastruktury drogowej na terenie powiatu nidzickiego, kompleksową przebudowę amfiteatru w Mrągowie, rozbudowę specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Ełku i wiele innych.

00:00 / 00:00

>>> Pełna lista inwestycji w woj. warmińsko-mazurskim <<<

Jak dodał, naprawione finanse publiczne pozwoliły zbudować fundament do „skoku w nowoczesność, w szybki rozwój gospodarczy”.

Premier podkreślał, że Program Inwestycji Strategicznych jest programem wyjątkowym i bezprecedensowym.

Program rządowy Polski Ład, program inwestycji dla samorządów o wielkości powyżej 23 miliardy złotych, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolniej Polski

– podkreślił Morawiecki.

To program, który ma szansę zmienić oblicze naszych miast, wiosek, miasteczek, województw, powiatów, gmin

– dodał.

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

W południe premier odwiedził Olsztyn. Wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej śp. Grażynie Langowskiej. Po południu szef rządu z delegacją był na przekopie Mierzei Wiślanej. Most Południowy nad kanałem żeglugowym na Mierzei od dziś nosi imię zmarłego w maju posła PiS Jerzego Wilka z Elbląga. Poseł Jerzy Wilk był orędownikiem budowy nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

 

Autor: B. Gajlewska/R. Białkowski, M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska
Fot. M. Rutynowski/T. Waszczuk

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dofinansowanie, komisja, premier, video, uwaga, wideo, Program Inwestycji Strategicznych, Rządowy Fundusz Polski Ład
Kiedy pojedziemy szybciej z Olsztyna do Warszawy? Posłuchaj Porannych Pytań

Kiedy z Olsztyna do Warszawy dojedziemy pociągiem w czasie równym lub krótszym niż dwie godziny? M.in. na takie Poranne Pytanie odpowiadał dziś Ireneusz Merchel, prezes spółki...

Zamknij
RadioOlsztynTV