Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy pojedziemy szybciej z Olsztyna do Warszawy? Posłuchaj Porannych Pytań

Kiedy z Olsztyna do Warszawy dojedziemy pociągiem w czasie równym lub krótszym niż dwie godziny? M.in. na takie Poranne Pytanie odpowiadał dziś Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

W tej chwili, korzystając z najszybszych połączeń, pokonamy ten odcinek w dwie i pół godziny. Ireneusz Merchel twierdzi, że problem generuje już wyłącznie dostępny tabor. Pociągi z Olsztyna do Warszawy cały ten odcinek pokonują z maksymalną prędkością 160km/h, choć między Działdowem a Warszawą mogłyby poruszać się maksymalnie 200km/h.

Infrastruktura kolejowa już jest do tego przygotowana. Najważniejsza jest teraz kwestia jak najszybszych dostaw taboru.

Ireneusz Merchel podkreślał, że przewoźnik, czyli PKP Intercity, kupuje teraz duże ilości taboru. Pierwsze jednostki, oprócz Pendolino, dostosowane do 200km/h powinny pojawić się na torach w ciągu dwóch lub trzech lat.

Prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował także, że w połowie 2023 roku wrócą połączenia kolejowe z Olsztyna do Dobrego Miasta i dalej do Braniewa. Ta linia, dla ruchu pasażerskiego, jest zamknięta od około dwóch lat. Mieszkańcy czekają na powrót kolei, bo na tym odcinku nie ma też komunikacji zastępczej.

W tej chwili już zakończyliśmy prace do Ornety. Trwają odbiory techniczne. Prace realizujemy na odcinku Orneta –  Pieniężno. Tu chcemy zakończyć prace na przełomie roku 2022/2023. I w tej chwili przygotowujemy się do pozyskania dofinansowania na ostatni odcinek od Pieniężna do Braniewa.

Ireneusz Merchel zapewnia, że po zakończeniu modernizacji tej linii z centrum Olsztyna do Dobrego Miasta dojedziemy w 25-30 minut.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, pociąg, kolej, Poranne Pytania, video
Zderzenie mercedesa z pociągiem towarowym na niestrzeżonym przejeździe kolejowym

Na przejeździe kolejowym na trasie Płozy - Szczytno auto osobowe wjechało pod pociąg towarowy. W samochodzie kierowanym przez 32-letnią kobietę była dwójka pasażerów, w tym 2-letnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV