Premier Morawiecki: absolutnie nie chcemy być uważani za kraj drugiej kategorii
Komisja Europejska najpierw nie wykazała się refleksem, natomiast po naszych zdecydowanych działaniach zablokowała import artykułów rolnych z Ukrainy. Jest to wielki sukces po stronie rządu polskiego – podkreślił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Na początku rozmowy poruszona została sprawa depopulacji Warmii i Mazur. Niedawno profesor Norbert Maliszewski – Szef Rządowego Centrum Analiz – podkreślił, że tylko przemyślane inwestycje lokalne, rozwój małych i średnich miejscowości to jedyny sposób na zatrzymanie odpływu inteligentnych, dobrze wykształconych mieszkańców do Warszawy czy Trójmiasta.
Premier Morawiecki przyznał, że polityka rozwoju wobec mniejszych miejscowości polega na mechanizmie kół zębatych.
Najpierw tworzymy perspektywy poprzez budowę dróg, rozwój infrastruktury, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, przekazujemy dużo środków na uzbrojenie terenu. To przyciąga przedsiębiorców. Zwalniamy ich bardzo często z podatków, bo cała Polska jest strefą inwestycyjną.
Mateusz Morawiecki dodał, że kluczowa jest dbałość o lokalne społeczności. Jako przykłady podał budowę hali sportowej w Bartoszycach.
Perłą każdego regionu są przede wszystkim ludzie. Trzeba im stworzyć odpowiednie warunki do życia i też jakość tego życia musi stać na odpowiednim poziomie. Dzisiaj łączy się to zarówno z obecnością odpowiednich instytucji kultury, ale także boisk, hal sportowych.
W dalszej części wywiadu została poruszona sprawa bezpieczeństwa regionu w kontekście granicy z Obwodem Królewieckim i roli Wojska Polskiego jako bardzo ważnego pracodawcy.
Umacniamy infrastrukturę bezpieczeństwa na granicy poprzez perymetrię, zabezpieczenia fizyczne i wzmocnioną obecność Straży Granicznej oraz Wojska Polskiego na tym terenie.
Premier Morawiecki przypomniał również, że w regionie są obecnie odbudowywane jednostki wojskowe, które wcześniej były likwidowane. Jako przykład podał powrót wojska do Ostródy.
Gość Porannych Pytań Radia Olsztyn skrytykował władze Elbląga, które nie chcą przekazać 51 procent akcji portu Ministerstwu Aktywów Państwowych . Dzięki temu zabiegowi port mógłby być dofinansowany kwotą 100 milionów złotych. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że bardzo się dziwi włodarzom miasta zwłaszcza po gigantycznej inwestycja jaką wykonano na Mierzei. Zapewnił, że rząd Polski jest w stanie doinwestować port w Elblągu tylko potrzebna jest wola współpracy.
Możemy pozwolić sobie na takie inwestycje jak przekop Mierzej Wiślanej, wykonanej ze środków budżetu państwa polskiego. To nie są żadne inwestycje unijne. Zachowanie określiłbym potocznym powiedzeniem psa ogrodnika. Port w Elblągu naprawdę może być jednym z ważniejszych portów polskich. Zachęcam, aby tworzyć nowe miejsca pracy. Rząd polski może doiwestować przedsięwzięcie. Potrzebna jest tylko wola współpracy.
Mateusz Morawiecki odniósł się do przypadającej dziś 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Już jesteśmy w Unii Europejskiej rzeczywiście długo i absolutnie nie chcemy być uważani za kraj drugiej kategorii, który jest młodym krajem Unii Europejskiej, jak niektórzy chcieliby nas określać. Jesteśmy pełnoprawnym krajem Unii Europejskiej, który twardo walczy o swoje interesy.
Dziś odbędzie się wspólne wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego i Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Do wysłuchania rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim zaprasza Krzysztof Kaszubski
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: Ł. Sadlak