Prawo a obowiązek zakładania psu kagańca na spacerze
Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy ich pies musi mieć założony kaganiec, kiedy przebywa w miejscu publicznym. A może obowiązek ten dotyczy tylko psów dużych ras i uważanych za agresywne? Sprawdźmy, jak przedstawiają się regulacje prawne na ten temat.
Kaganiec dla psa a prawo
10 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021, które zmieniło rozporządzenie odnoszące się do wysokości kar za wybrane rodzaje wykroczeń. Część zapisów dotyczy czworonogów i ich opiekunów. Jak przedstawiają się nowe regulacje? Otóż w sytuacji, gdy opiekun „nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności podczas trzymania psa, musi liczyć się z karą w wysokości od 50 do 250 zł. Nałożony zostanie na niego mandat 500 zł, jeśli nie zachowa zwykłych lub nakazanych środków ostrożności podczas trzymania zwierzęcia, które jest niebezpieczne dla zdrowia lub życia ludzi”. Czym są zwykłe lub nakazane środki ostrożności? To tradycyjne, powszechnie przyjęte, typowe rozwiązania, uzależnione od cech osobniczych i potencjalnego zagrożenia, jakie stwarza pies.
Z powyższych zapisów nie wynika wprost, czy kaganiec jest obowiązkowy. Zgodnie z prawem zadaniem opiekuna jest trzymanie czworonoga w sposób zapewniający kontrolę nad zwierzęciem. Czy to będzie smycz, a może kaganiec? W praktyce te zapisy można interpretować różnorako, gdyż nie zostały wskazane wprost konkretne środki. Należy jednak zaznaczyć, że każda gmina może stosować odrębne przepisy odnośnie do obowiązku wyprowadzania psów w kagańcu na jej terenie. Przepisy miejscowe zaostrzają przepisy ogólne, wprowadzając takie nakazy. Aby mieć pewność, czy pies musi mieć kaganiec, warto sprawdzić, jakie prawo lokalne obowiązuje. Kaganiec dla psa jest za to bezwzględny, jeśli podróżuje się z czworonogiem środkami transportu publicznego.
Które psy muszą nosić kaganiec?
Znaczna część weterynarzy jest zdania, że nie ma rasy psów agresywnych. Osobowość czworonoga – jego charakter i sposób zachowania – determinowane są przede wszystkim sposobem wychowania. Niemniej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne wymienione zostały rasy, które zdaniem prawodawstwa powinny mieć założony kaganiec:
- pies z Majorki (perro de presa mallorquin),
- pies kanaryjski (perro de presa canario),
- amerykański pit bull terrier,
- anatolian karabash,
- rottweiler,
- akbash dog,
- dog argentyński,
- pies moskiewski stróżujący,
- buldog amerykański,
- tosa inu,
- owczarek kaukaski.
Jak wybrać kaganiec dla psa?
Aby pies mimo założonego kagańca czuł się komfortowo, trzeba pamiętać o dokładnym doborze tego akcesorium. W sklepie zoologicznym czeka na nas bogata oferta kagańców – weterynaryjnych, koszykowych metalowych, skórzanych, plastikowych, z podwójnym dnem, zabudowanych. Najwygodniejsze dla czworonoga są kagańce fizjologiczne – zwierzę może swobodnie pić, dyszeć, jeść, nie powodują odmrożeń, są lekkie, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo przed ewentualnym ugryzieniem. Oprócz rodzaju ważny jest rozmiar kagańca. Należy zmierzyć obwód kufy w najszerszym miejscu, długość kufy (od czubka nosa do punktu między oczami). Do uzyskanych wartości trzeba dodać zapas, aby kaganiec nie obcierał psa. Powinno się również uwzględnić długość pasków do mocowania kagańca, ale tak, by nie powodowały otarć i nie naciągały kagańca.
Artykuł sponsorowany