Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 96% polskich nastolatków codziennie korzysta z internetu. „Są przez cały czas online”

Około 96 % polskich nastolatków korzysta z internetu codziennie. Spędzają w sieci średnio ponad 4 godz. dziennie – wynika z opublikowanego raportu NASK PBS „Nastolatki 3.0”.

O współczesnych nastolatkach mówi się, że są online non stop. Wyniki badania potwierdzają, że internet na stałe wpisał się w codzienność polskich nastolatków. Prawie 96 % respondentów zadeklarowało korzystanie z sieci każdego dnia. Na sporadyczne użytkowanie internetu („kilka razy w tygodniu” czy „kilka razy w miesiącu”) wskazało niespełna 4 % badanych. Online jest codziennie prawie każdy nastolatek w Polsce, niezależnie od wieku, typu szkoły i płci

– czytamy w raporcie.

Autorzy badania podkreślili też, że nastolatki korzystają z sieci samodzielnie już od 7. roku życia.

Im młodsze pokolenie, tym ten kontakt następuje wcześniej

– podano.

Jako najczęstsze formy aktywności w sieci, nastolatki wskazują korzystanie z treści rozrywkowych i kulturalnych (muzyka, filmy i seriale, gry wideo) oraz komunikację związaną z życiem społecznym (kontakty ze znajomymi, używanie mediów społecznościowych). Połowa respondentów (50,6 %) zadeklarowała, że wykorzystuje zasoby internetu do odrabiania lekcji, natomiast co piąty uczeń (21,2 %) twierdzi, że korzysta z sieci, by przygotować się do klasówek lub sprawdzianów.

Respondenci najczęściej korzystają z internetu w domu (95,4 % wskazań), 60 % używa sieci podczas podróży, w środkach transportu (np. w drodze do szkoły). Niespełna połowa respondentów (41,2 %) zadeklarowała, że używa go w szkole.

Dziewczęta znacznie częściej niż chłopcy używają serwisów społecznościowych oraz kontaktują się ze znajomymi/rodziną za pomocą komunikatorów. Chłopcy natomiast zdecydowanie chętniej od dziewcząt grają w gry online

– czytamy. Jak wskazano, większość respondentów (82,1 %) deklaruje, że korzysta z internetu w godzinach popołudniowych i wieczornych (od 16 do 22).

Nastolatki z internetu najczęściej korzystają przez telefon komórkowy i smartfon (prawie 94 % wskazań).

Autorzy raportu, odnosząc się do sposobów korzystania z sieci, zwracają uwagę, że uczniowie najczęściej udostępniają na swoich profilach w mediach społecznościowych treści związane z prezentacją własnego wizerunku oraz informacje o życiu towarzyskim i społecznym. W szczególności zdjęcia, zarówno z własnym wizerunkiem (blisko 58 %), jak i te wykonane przez siebie (44,5 %), oraz przedstawiające znajomych (blisko 30 %).

Jak podkreślono, blisko jedna trzecia badanych zgadza się ze stwierdzeniami wskazującymi na silne uzależnienie od korzystania z sieci przez komórki, „co w zestawieniu z rosnącym czasem korzystania z internetu, może zwiastować pogłębianie się problemu”. Ponad połowa (56 %) respondentów, przyznała, że powinna mniej korzystać z telefonu komórkowego, a 42 %, że spędza więcej czasu w internecie niż planowało. Prawie wszyscy respondenci zadeklarowali codzienne, kilkugodzinne korzystanie z sieci.

Wynosi ono około 4 godzin i 12 minut (w poprzedniej edycji badania średnia wynosiła około 3 godzin i 40 minut)

– czytamy w raporcie.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w internet, telefon, nastolatkowie, uzależnienie, smartfon
Skarbówka zachęca do wypełniania PIT-ów przez internet. „Do tej pory 85 % zeznań podatkowych wpłynęło w formie elektronicznej”

Coraz więcej osób rozlicza się z fiskusem składając roczne zeznania podatkowe. Termin rozliczenia podatku za 2018 rok mija 30 kwietnia. Choć rozliczeń tzw. "papierowych" wciąż jeszcze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV