Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pracodawcy oszukiwali cudzoziemców i urzędników

Fot. WMOSG

Funkcjonariusze  Straży Granicznej w Olsztynie w trakcie majowej kontroli w agencji pośrednictwa pracy odkryli, że w firmie działającej na terenie powiatu nowomiejskiego obecny właściciel zatrudniał cudzoziemców „na czarno”. Natomiast poprzedni pracodawca świadomie wprowadzał w błąd urzędników i wyłudzał dokumenty.

Właścicielka firmy podstępnie wprowadziła w błąd urzędników i  wyłudziła dokumenty, poświadczając nieprawdę. Kobieta złożyła co najmniej 36 fałszywych oświadczeń o powierzeniu  pracy cudzoziemcom wiedząc, że wnioskodawcy w rzeczywistości nie zatrudnią obcokrajowców. Gdy sprzedała swoją spółkę 32-letniemu obywatelowi Ukrainy dalej działała na rzecz firmy, nie będąc jej właścicielem.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili również, że nowy właściciel agencji nielegalnie zatrudnił 17 cudzoziemców. 8 obywateli Ukrainy, 6 Mołdawii i 3 Gruzji pracowało na terenie Warmii i Mazur niezgodnie z przepisami. Ponadto nie dopełnił formalności dotyczących rejestracji firmy.

Była właścicielka agencji pracy przyznała się do popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu podstępem poświadczenia nieprawdy i poniesie odpowiedzialność karną. Natomiast obywatel Ukrainy został ukarany grzywną w wysokości 3 tys. zł.

 

Redakcja: M. Rutynowski za WMOSG

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, straż graniczna, kontrola, pracownicy, zatrudnienie, pracodawca
Funkcjonariusze SG uratowali życie 57-latkowi

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach uratowali życie mieszkańcowi gminy Srokowo. W czasie służby chor. szt. Adam Szczur i chor. Grzegorz Kowalczuk, pomogli mężczyźnie, który...

Zamknij
RadioOlsztynTV