Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pracodawcy i związkowcy o obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych i nagrodach świątecznych

Od lewej: Wojciech Kowalski, Rafał Laskowski, Jarosław Szunejko, Jan Zdziarstek

Gośćmi audycji publicystycznej My, Wy, Oni byli przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców. Z zaproszenia Krzysztofa Kaszubskiego skorzystali:

  • Rafał Laskowski – Warmińsko–Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Lewiatan
  • Jarosław Szunejko – przewodniczący Rady OPZZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • Jan Zdziarstek – kanclerz Loży Warmińsko-Mazurskiej BCC, wiceprezes Zarządu BCC
  • Wojciech Kowalski – zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność

Tematy

1. Zmiany w OPZZ

Nowym przewodniczącym został Piotr Ostrowski, który zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Radzikowskiego. Latem pojawiły się oskarżenia o nieprawidłowości finansowe, mobbing oraz łamanie praw pracowniczych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Adresatem oskarżeń – wysuwanych przez jedną z byłych pracownic – był ówczesny prezes Andrzej Radzikowski. Tłumaczył, że są to pomówienia.

2. Wojsko wzywa na ćwiczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło plany powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku. Wezwania może otrzymać 200 tysięcy osób. To między innymi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy. Armia szuka też nowych rekrutów.

3. Pracodawcy spotykają się z prezes ZUS

Rozmowy dotyczą projektów ZUS dotyczących elektronizacji współpracy z przedsiębiorcami, automatyzacji wypłaty zasiłków oraz planów dotyczących oskładkowania wszystkich umów, co jest jednym z kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy. Pracodawcy mają postulaty dotyczące weryfikacji zwolnień lekarskich, wsparcia z ZUS w związku ze skutkami COVID-19 i lepszej współpracy z oddziałami ZUS.

4. Nagrody świąteczne

45 procent pracodawców planuje przyznać pracownikom premie świąteczne. Żadnych działań z okazji świąt nie przewiduje 14 procent firm – wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad we współpracy z Gfk. Popularne jest organizowanie spotkań wigilijnych w miejscu pracy – zrobi tak 43 procent firm. 32 procent firm zamierza przekazać bony podarunkowe. 23 procent chce dać pracownikom i ich rodzinom gwiazdkowe upominki.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Od lewej: Wojciech Kowalski, Rafał Laskowski, Jarosław Szunejko, Jan Zdziarstek

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

Więcej w wojsko, związkowcy, nagrody
Szef MON o programie „Trenuj z wojskiem”: chcemy przeszkolić jak najwięcej osób

Chcemy przeszkolić jak najwięcej osób w zakresie podstawowych umiejętności - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji drugiej edycji projektu "Trenuj z wojskiem w ferie"....

Zamknij
RadioOlsztynTV