Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Radio Elbląg, Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Praca zdalna na stałe w przepisach. „Daje możliwość łączenia życia rodzinnego z zawodowym”
Praca zdalna na stałe wchodzi do Kodeksu pracy. Nowelizacja przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową – stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że praca zdalna, jako jedna z elastycznych form zatrudnienia, jest potrzebna.
Daje możliwość łączenia życia rodzinnego z zawodowym, a pandemia pokazała, że dobrze się sprawdza i państwo może sprawnie funkcjonować.
Praca zdalna w firmach będzie funkcjonowała nie na zasadzie przepisów covidowych, ale na podstawie regulaminów stworzonych z organizacjami związkowymi, a jeśli ich nie ma, to przedstawicielami strony pracowników albo porozumienia z danym pracownikiem. Zgodnie z wprowadzoną definicją, będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.
Jeśli w regulaminie czy w porozumieniu zostaną zawarte informacje o partycypacji w kosztach, ile pracodawca będzie zwracał za wykonywanie pracy zdalnej w domu czy w miejscu wskazanym, to miejsce wskazane zawsze musi być uzgodnione z pracodawcą
– mówiła Marlena Maląg.
Zgodnie z nowymi przepisami, będą przypadki, w których pracodawca będzie, co do zasady, musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną.
To ochrona dla rodziców, opiekunów, którzy wychowują dzieci do 4. roku życia, kobiet w ciąży czy opiekujących się osobami z niepełnosprawnością
– zaznaczyła minister.
Dodała, że taki wniosek będzie wiążący dla pracodawcy, o ile na danym stanowisku praca może być wykonywana.
Jak wyjaśniła wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, wiele stron sygnalizowało potrzebę uregulowania pracy zdalnej. Była to między innymi kwestia przepisów BHP, których poprzedni kształt nie nadążał za rozwojem technologii i innych narzędzi informatycznych, które umożliwiły w łatwy sposób świadczenie pracy zdalnej.
Jest to regulacja bardzo, bardzo potrzebna
– oceniła.
💬 Wiceminister @barbarasocha w #MRiPS: Wprowadzamy i wspieramy rozwiązania, które ułatwiają rodzicom łączenie ról: bycia rodzicem i bycia aktywnym zawodowo. To są rozwiązania związane z #KodeksPracy, z pracą zdalną. Pokazujemy firmy, które ułatwiają pracownikom godzenie ról. pic.twitter.com/iCa9SqkW8T
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) April 6, 2023
Nowelizacja wprowadza też możliwość tak zwanej okazjonalnej pracy zdalnej, maksymalnie 24 dni w roku, na wniosek pracownika, jednak nie będzie on wiążący. Oznacza to, że pracodawca nie będzie musiał go uwzględnić. Zobowiązuje też pracodawców do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym niezbędnych urządzeń technicznych.
Zgodnie z nowymi przepisami, praca zdalna będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia w formie zmiany warunków umowy o pracę – nie będzie wymagana forma pisemna.
Nowelizacja uwzględnia też rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, prawo do wycofania się z pracy zdalnej, umożliwienie pracodawcy polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach, na przykład w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii lub z powodu siły wyższej.
Nowelizację Kodeksu Pracy, która wprowadza na stałe do przepisów pracę zdalną, prezydent Andrzej Duda podpisał 30 stycznia. Umożliwia ona również pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników – te przepisy weszły w życie 21 lutego.
Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko