Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy laureatów nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej

opis

Znamy laureatów nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej. To wyróżnienie przyznawane przez Radę Programową Radia Olsztyn. W tym roku wręczona została także nagroda honorowa.

Nagrodę główną im. Maryny Okęckiej-Bromkowej otrzymali Rina Krempeć i Aleksander Krempeć – za słuchowisko „Zientary 405”.

– To dla nas ważne wyróżnienie, z kilku względów – mówili laureaci.

Powód do radości podwójny. Dlatego że ja mam do Radia Olsztyn ogromny sentyment. Ja się tutaj wychowałam – na tych korytarzach, w reżyserkach. Moja mama tutaj pracowała, jak była lektorką.

– podkreśliła Rina Krempeć.

Wbrew pozorom, że koniecznie coś musi się ruszać na ekranie, okazuje się, że w eterze samym ludzie też potrafią nadstawiać ucho. Zebrałem sporo może nie tyle recenzji, co byłem zauważony. A niektórzy mówili: a ja to słucham jeszcze powtórki

– powiedział Aleksander Krempeć.

00:00 / 00:00

– Rada Programowa Radia Olsztyn doceniła kunszt i rozmach, z jakimi powstało słuchowisko – podkreślił Robert Szaj, przewodniczący rady.

Uznanie dla twórców, którzy postanowili powrócić na antenę Radia Olsztyn, właśnie z tą bardzo trudną formą, realizowaną przez wiele miesięcy, z bardzo dużym rozmachem, ale też zaangażowaniem wielu osób – zarówno po stronie produkcyjnej, jak po stronie twórczej, angażującej twórców z Olsztyna, z dwóch teatrów.

00:00 / 00:00

Do nagrody nominowany był także Robert Lesiński za audycję „Odkryj Warmię i Mazury”.

Rada Programowa przyznała również nagrodę honorową. Otrzymała ją Irena Telesz-Burczyk – za całokształt współpracy z Polskim Radiem Olsztyn.

Uzasadnienie Rady Programowej:

Rina Krempeć

Dziennikarka. Pracowała przede wszystkim w prasie. Od kilku lat jest na emeryturze. W roku 2020 została laureatką konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opowiadanie o wojnie polsko-bolszewickiej. Nagrodzone opowiadanie znalazło się w książce, wydanej w roku 2021, pt. „Nadzieja nie umiera nigdy”.

Aleksander Krempeć

Dziennikarz, pisarz, producent. Prócz telewizyjnych, ma na koncie wiele radiowych produkcji, m. in. słuchowiska: „Stabis Lauks”, „Odyseja działdowska”, seriale: „Na skraju puszczy”, „Paplanina Eko Dżina”. Producent, scenarzysta i reżyser spektaklu plenerowego „Oblężenie Malborka” oraz „Bitwy pod Tannenbergiem”. Jest także autorem kilku powieści. W ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowana została powieść „Miodowy Las”.

Najnowszym dziełem Riny Krempeć i Aleksandra Krempecia jest radionowela „Zientary 405” nadawana na antenie naszego radia od 56 tygodni. W tygodniu emitowanych jest pięć odcinków premierowych. To najprawdopodobniej jedyne takie przedsięwzięcie w tej chwili w kraju. Dotychczas powstało bez mała 300 odcinków radionoweli. W całości jest ona tworzona siłami lokalnego środowiska artystycznego (aktorzy, realizatorzy nagrań, etc.). To historia dwóch olsztyńskich rodów: Tyrańskich i Przechodnich, mieszkających w kamienicy przy ulicy Zientary 405, gdzieś na olsztyńskim Zatorzu. Autorzy ze swadą opowiadają ich losy w realiach naszej rzeczywistości. To jedna z najtrudniejszych form literackich, wymagająca od autorów ogromnej samodyscypliny i niezwykłej pracowitości.

Robert Lesiński – „Odkryj Warmię i Mazury”

„Odkryj Warmię i Mazury” – dawniej „Niedziela Odkrywców”. Audycja jest na antenie od 17 lat. To obszerna prezentacja najważniejszych z perspektywy historycznej, kulturowej oraz przyrodniczej miejsc, zdarzeń i osób naszego regionu.

Prócz prezentacji antenowej wiele audycji ma dokumentację fotograficzną, na stronie internetowej można znaleźć zdjęcia ilustrujące temat. Audycja cieszy się renomą – korzystają z niej kandydaci na przewodnika PTTK, którzy chcą poznać historię i ciekawostki z regionu. Jest też podstawową audycją powtórkową w radiu cyfrowym Radio Warmii i Mazur. To ogromny zasób wiedzy obejmujący fakty warte przypomnienia, jak i mało, lub całkiem nieznane.

Program wymaga ogromnego zaangażowania – odwiedzania omawianych miejsc, znalezienia kompetentnych rozmówców. Często, prócz znawców tematu, wypowiadają się osoby ważne lokalnie, regionaliści, seniorzy pamiętający minione czasy. Realizowany jest w formie „wizji lokalnej”, a nie prostego wywiadu.

Przykładowe tematy: Kamienne Dziedzictwo Ziemi Lubawskiej; Natangia – nieodkryta kraina; Trójkąt Lidzbarski; Tajemnice pałacu w Czachówkach; Niezwykłości rezerwatu Koniuszanka II; Żydzi w Olsztynie; Wieże wodne – szczegóły i ciekawostki; Schrony gen. W. Andersa w Lidzbarku n. Welem; Grodziska, kurhany, wały podłużne.

Redaktor Robert Lesiński realizuje także inne audycje. Dotyczą one najczęściej kultury („Wieczór z kulturą”, „Informacje kulturalne”, dawniej przez wiele lat – „Rewia książek”, „Wieczór autorski”, „Warsztat kulturalny”) oraz przygody, a także hobbystyczne: „Tawerna Radia Olsztyn” (uhonorowana nagrodą im. Leonida Teligi), „Znad wody” – poświęcona nowoczesnemu, etycznemu wędkarstwu.

Laureaci nagrody z poprzednich lat:

2013 – Ewa Zdrojkowska – dziennikarka Radia Olsztyn i Włodzimierz Kowalewski – pisarz, współpracownik rozgłośni.
2014 – dziennikarz Radia Olsztyn Mariusz Borsiak.
2015 – dziennikarz Radia Olsztyn Mirosław Sochacki.
2016 – dziennikarka Radia Olsztyn Anna Minkiewicz-Zaremba.
2017 – dziennikarze Radia Olsztyn Jaromir Wroniszewski, Marek Markiewicz, Ryszard Szmit, Łukasz Staniszewski.
2018 – dziennikarka Radia Olsztyn Mira Stankiewicz.
2019 – dziennikarz Radia Olsztyn Marek Lewiński.
2020 – dziennikarki Radia Olsztyn Dorota Grzymska i Kinga Grabowska.
2021 – Monika Szczygło – dziennikarka Radia Olsztyn i Łukasz Adamski – współpracownik rozgłośni.

opis

Maryna Okęcka-Bromkowa była znakomitą dziennikarką radiową, pisarką, badaczką folkloru Warmii i Mazur. Urodziła się w 1922 w Uściługu na Wołyniu. W 1956 roku została dziennikarką w Polskim Radiu Olsztyn. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je w ten sposób przed zapomnieniem. Ponad 200 nagranych przez nią taśm trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Była autorką wielu programów radiowych, m.in. Tropami ludzi i pieśni. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon. Z Radia Olsztyn odeszła na emeryturę w stanie wojennym, w 1982 roku. Zmarła w Olsztynie w 2003 roku.

Była też pisarką. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach, przy czym Śpiewa wiatr od jezior (1966) opatrzyła własnym wstępem, zawierającym zarys badań nad folklorem Warmii i Mazur.

Z jej inicjatywy powstały Izby Regionalne i Leśne w Jaśkowie, Parlezie Wielkiej, Rucianem-Nidzie, Wrzesinie i Spychowie oraz Muzeum Regionalne w Sąpłatach koło Szczytna.

opis

Fot. P. Getka

opis

Fot. P. Getka

opis

Fot. P. Getka

opis

Fot. P. Getka

opis

Fot. P. Getka

opis

Fot. P. Getka

opis

Fot. P. Getka

Redakcja: K. Ośko

Więcej w Robert Lesiński, Maryna Okęcka-Bromkowa, Aleksander Krempeć
opis
Gdyby żyła, świętowałaby setne urodziny. Wspominamy Marynę Okęcką-Bromkową

W Sąpłatach odbywają się uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Maryny Okęckiej-Bromkowej oraz 25-lecie powstania Muzeum Regionalnego jej imienia. Wydarzeniu patronuje Radio Olsztyn. Uroczystości rozpoczęły się w...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV