Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy laureatów nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej

Znamy laureatów nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej. To wyróżnienie przyznawane przez Radę Programową Radia Olsztyn. W tym roku wręczona została także nagroda honorowa.

Nagrodę główną im. Maryny Okęckiej-Bromkowej otrzymali Rina Krempeć i Aleksander Krempeć – za słuchowisko „Zientary 405”.

– To dla nas ważne wyróżnienie, z kilku względów – mówili laureaci.

Powód do radości podwójny. Dlatego że ja mam do Radia Olsztyn ogromny sentyment. Ja się tutaj wychowałam – na tych korytarzach, w reżyserkach. Moja mama tutaj pracowała, jak była lektorką.

– podkreśliła Rina Krempeć.

Wbrew pozorom, że koniecznie coś musi się ruszać na ekranie, okazuje się, że w eterze samym ludzie też potrafią nadstawiać ucho. Zebrałem sporo może nie tyle recenzji, co byłem zauważony. A niektórzy mówili: a ja to słucham jeszcze powtórki

– powiedział Aleksander Krempeć.

00:00 / 00:00

– Rada Programowa Radia Olsztyn doceniła kunszt i rozmach, z jakimi powstało słuchowisko – podkreślił Robert Szaj, przewodniczący rady.

Uznanie dla twórców, którzy postanowili powrócić na antenę Radia Olsztyn, właśnie z tą bardzo trudną formą, realizowaną przez wiele miesięcy, z bardzo dużym rozmachem, ale też zaangażowaniem wielu osób – zarówno po stronie produkcyjnej, jak po stronie twórczej, angażującej twórców z Olsztyna, z dwóch teatrów.

00:00 / 00:00

Do nagrody nominowany był także Robert Lesiński za audycję „Odkryj Warmię i Mazury”.

Rada Programowa przyznała również nagrodę honorową. Otrzymała ją Irena Telesz-Burczyk – za całokształt współpracy z Polskim Radiem Olsztyn.

Uzasadnienie Rady Programowej:

Rina Krempeć

Dziennikarka. Pracowała przede wszystkim w prasie. Od kilku lat jest na emeryturze. W roku 2020 została laureatką konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opowiadanie o wojnie polsko-bolszewickiej. Nagrodzone opowiadanie znalazło się w książce, wydanej w roku 2021, pt. „Nadzieja nie umiera nigdy”.

Aleksander Krempeć

Dziennikarz, pisarz, producent. Prócz telewizyjnych, ma na koncie wiele radiowych produkcji, m. in. słuchowiska: „Stabis Lauks”, „Odyseja działdowska”, seriale: „Na skraju puszczy”, „Paplanina Eko Dżina”. Producent, scenarzysta i reżyser spektaklu plenerowego „Oblężenie Malborka” oraz „Bitwy pod Tannenbergiem”. Jest także autorem kilku powieści. W ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowana została powieść „Miodowy Las”.

Najnowszym dziełem Riny Krempeć i Aleksandra Krempecia jest radionowela „Zientary 405” nadawana na antenie naszego radia od 56 tygodni. W tygodniu emitowanych jest pięć odcinków premierowych. To najprawdopodobniej jedyne takie przedsięwzięcie w tej chwili w kraju. Dotychczas powstało bez mała 300 odcinków radionoweli. W całości jest ona tworzona siłami lokalnego środowiska artystycznego (aktorzy, realizatorzy nagrań, etc.). To historia dwóch olsztyńskich rodów: Tyrańskich i Przechodnich, mieszkających w kamienicy przy ulicy Zientary 405, gdzieś na olsztyńskim Zatorzu. Autorzy ze swadą opowiadają ich losy w realiach naszej rzeczywistości. To jedna z najtrudniejszych form literackich, wymagająca od autorów ogromnej samodyscypliny i niezwykłej pracowitości.

Robert Lesiński – „Odkryj Warmię i Mazury”

„Odkryj Warmię i Mazury” – dawniej „Niedziela Odkrywców”. Audycja jest na antenie od 17 lat. To obszerna prezentacja najważniejszych z perspektywy historycznej, kulturowej oraz przyrodniczej miejsc, zdarzeń i osób naszego regionu.

Prócz prezentacji antenowej wiele audycji ma dokumentację fotograficzną, na stronie internetowej można znaleźć zdjęcia ilustrujące temat. Audycja cieszy się renomą – korzystają z niej kandydaci na przewodnika PTTK, którzy chcą poznać historię i ciekawostki z regionu. Jest też podstawową audycją powtórkową w radiu cyfrowym Radio Warmii i Mazur. To ogromny zasób wiedzy obejmujący fakty warte przypomnienia, jak i mało, lub całkiem nieznane.

Program wymaga ogromnego zaangażowania – odwiedzania omawianych miejsc, znalezienia kompetentnych rozmówców. Często, prócz znawców tematu, wypowiadają się osoby ważne lokalnie, regionaliści, seniorzy pamiętający minione czasy. Realizowany jest w formie „wizji lokalnej”, a nie prostego wywiadu.

Przykładowe tematy: Kamienne Dziedzictwo Ziemi Lubawskiej; Natangia – nieodkryta kraina; Trójkąt Lidzbarski; Tajemnice pałacu w Czachówkach; Niezwykłości rezerwatu Koniuszanka II; Żydzi w Olsztynie; Wieże wodne – szczegóły i ciekawostki; Schrony gen. W. Andersa w Lidzbarku n. Welem; Grodziska, kurhany, wały podłużne.

Redaktor Robert Lesiński realizuje także inne audycje. Dotyczą one najczęściej kultury („Wieczór z kulturą”, „Informacje kulturalne”, dawniej przez wiele lat – „Rewia książek”, „Wieczór autorski”, „Warsztat kulturalny”) oraz przygody, a także hobbystyczne: „Tawerna Radia Olsztyn” (uhonorowana nagrodą im. Leonida Teligi), „Znad wody” – poświęcona nowoczesnemu, etycznemu wędkarstwu.

Laureaci nagrody z poprzednich lat:

2013 – Ewa Zdrojkowska – dziennikarka Radia Olsztyn i Włodzimierz Kowalewski – pisarz, współpracownik rozgłośni.
2014 – dziennikarz Radia Olsztyn Mariusz Borsiak.
2015 – dziennikarz Radia Olsztyn Mirosław Sochacki.
2016 – dziennikarka Radia Olsztyn Anna Minkiewicz-Zaremba.
2017 – dziennikarze Radia Olsztyn Jaromir Wroniszewski, Marek Markiewicz, Ryszard Szmit, Łukasz Staniszewski.
2018 – dziennikarka Radia Olsztyn Mira Stankiewicz.
2019 – dziennikarz Radia Olsztyn Marek Lewiński.
2020 – dziennikarki Radia Olsztyn Dorota Grzymska i Kinga Grabowska.
2021 – Monika Szczygło – dziennikarka Radia Olsztyn i Łukasz Adamski – współpracownik rozgłośni.

Maryna Okęcka-Bromkowa była znakomitą dziennikarką radiową, pisarką, badaczką folkloru Warmii i Mazur. Urodziła się w 1922 w Uściługu na Wołyniu. W 1956 roku została dziennikarką w Polskim Radiu Olsztyn. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je w ten sposób przed zapomnieniem. Ponad 200 nagranych przez nią taśm trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Była autorką wielu programów radiowych, m.in. Tropami ludzi i pieśni. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon. Z Radia Olsztyn odeszła na emeryturę w stanie wojennym, w 1982 roku. Zmarła w Olsztynie w 2003 roku.

Była też pisarką. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach, przy czym Śpiewa wiatr od jezior (1966) opatrzyła własnym wstępem, zawierającym zarys badań nad folklorem Warmii i Mazur.

Z jej inicjatywy powstały Izby Regionalne i Leśne w Jaśkowie, Parlezie Wielkiej, Rucianem-Nidzie, Wrzesinie i Spychowie oraz Muzeum Regionalne w Sąpłatach koło Szczytna.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Redakcja: K. Ośko

Więcej w Robert Lesiński, Maryna Okęcka-Bromkowa, Aleksander Krempeć
Gdyby żyła, świętowałaby setne urodziny. Wspominamy Marynę Okęcką-Bromkową

W Sąpłatach odbywają się uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Maryny Okęckiej-Bromkowej oraz 25-lecie powstania Muzeum Regionalnego jej imienia. Wydarzeniu patronuje Radio Olsztyn. Uroczystości rozpoczęły się w...

Zamknij
RadioOlsztynTV