Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy laureatkę Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2018

Wojciech Hieronymus Borkowski i Anna Matysiak. Fot. Przemysław Getka

Poetka i wydawca Anna Matysiak została laureatką Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2018. Jury uhonorowano ją za tomik poezji „Tyle nieznanych ryb”.

Nagrody i wyróżnienia XV edycji nagrody Wawrzyn wręczono w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Laureatka głównej nagrody  Anna Matysiak powiedziała o książce „Tyle nieznanych ryb”, że mimo, iż jest kolejną w jej dorobku, to wydaje się być najważniejszą.

To mój prawdziwy debiut. To książka, która jako pierwsza przedstawia zwartą opowieść o czymś, jest skonstruowana od A do Z i stanowią całość. Dwie poprzednie nie miały takiego charakteru, ale był to konieczny etap, by móc się dalej rozwijać

– podkreśliła.

00:00 / 00:00

Powiedziała, że Polacy czytają poezję.

Mam kontakt z wieloma środowiskami – czytelników i autorów. Jako wydawca widzę, że jest ruch wokół poezji, są festiwale poezji, wydawane są czasopisma z poezją, które także ukazują się w internecie. Ludzie przychodzą na spotkania autorskie

– mówiła.

Oceniła, że mimo powszechności mediów elektronicznych, słowo drukowane nie zaniknie.

Nigdy nie jest tak, że jedno medium, które organizuje wyobraźnię, całkowicie ustępuje pola drugiemu. Zmienia się czytelnictwo, zmienia się język poezji, ale na pewno nie zniknie. Podobnie jak dźwięk w muzyce czy kolor i kształt w malarstwie

– przekonywała Anna Matysiak.

Anna Matysiak pochodzi z Mazur, wychowała się w Drogoszach koło Kętrzyna, a rodzina jej ojca to mazurscy autochtoni.

Nagrodę czytelników otrzymał Wojciech Borkowski za książkę „List z detencji”. Wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze dostała Oficyna Wydawnicza Retmani Waldemar Mierzwa za książkę „Dawne Nowe Miasto Lubawskie w stu ilustrowanych opowieściach” Dariusza Andrzejewskiego.

W 2019 r. nominacje do XV edycji nagrody Wawrzyn za 2018 r. otrzymały także  „Szkarłatna głębia” Krzysztofa Bochusa, „Marcepan na kredyt” Antoniego Janowskiego (Tolo Szaleńczyk) oraz „A działo się to… w Elblągu” Kazimierza Kaza Ostaszewicza.

Nagrodę Wawrzyn przyznaje kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Podstawą rozpatrzenia przez kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.

Laureatami poprzednich edycji Wawrzynu byli m.in.: Jakub Żulczyk za „Wzgórze psów”, Erwin Kruk za „Nieobecność”, Michał Olszewski za „Najlepsze buty na świecie”, Włodzimierz Kowalewski za „Excentryków” i Kazimierz Orłoś za „Dziewczynę z ganku”.

fot. Przemysław Getka

Anna Matysiak
fot. Przemysław Getka

Anna Matysiak
fot. Przemysław Getka

Anna Matysiak
fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

 

Autor: A. Libudzka (PAP)/ M. Szczygło
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Literacka Nagroda Warmii i Mazur, Anna Matysiak
Michał Olszewski laureatem literackiego Wawrzynu

W Olsztynie rozstrzygnięto Literacką Nagroda Warmii i Mazur.  Posłuchaj relacji Moniki Szczygło Wawrzyn W tym roku Wawrzyna zdobył go Michał Olszewski za cykl reportaży "Najlepsze buty...

Zamknij
RadioOlsztynTV