Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy firmy chętne do rozbudowy DK65 na odcinku Olecko-Gąski

Dwie oferty zostały złożone w przetargu na rozbudowę blisko 6 kilometrów drogi krajowej nr 65 na odcinku Olecko-Gąski. Budimex za rozbudowę tego odcinka zaproponował 74,3 mln zł, a Unibep 74,4 mln zł – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Jak podał rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki, złożone oferty zostaną teraz sprawdzone przez komisję przetargową. Jedynym kryterium oceny ofert będzie cena. Na realizację zadania wykonawca robót będzie miał 16 miesięcy.

Zakres zadania obejmie wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. W ramach inwestycji zostaną zlikwidowane nienormatywne łuki pionowe i poziome, rozbudowane będą trzy skrzyżowania. Powstanie chodnik o długości ponad 700 m, trzy przejścia dla pieszych oraz sześć zatok autobusowych. Przebudowane zostaną przepusty oraz most.

Jak podali drogowcy, głównym celem planowanej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, warunków komunikacyjnych oraz dostosowanie parametrów drogi do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś. Poprawa geometrii drogi i jej równości – jak wskazali – przyczyni się do zwiększenia komfortu jazdy podróżujących. Na poprawę bezpieczeństwa wpłynie rozbudowa skrzyżowań zwykłych do skrzyżowań skanalizowanych wraz z budową oświetlenia oraz budową dodatkowych pasów ruchu do skrętu w lewo na wlotach drogi krajowej. Przejścia dla pieszych wraz z budowanymi chodnikami przy skrzyżowaniach umożliwią bezpieczne korzystanie przez pieszych z zatok autobusowych i komunikacji publicznej.

Rozbudowa odcinka Olecko-Gąski to część działań na DK65 w województwie warmińsko-mazurskim, jakie drogowcy prowadzą, by poprawić warunki jazdy i bezpieczeństwa na drodze. Do tej pory wybudowano obwodnice Gołdapi, Olecka i Ełku oraz rozbudowano odcinek Gołdap – Kowale Oleckie.

W kwietniu tego roku zakończono rozbudowę odcinka DK65 w Ełku, obejmującego ulice Przemysłową i Grajewską. Do końca sierpnia tego roku potrwają prace nad rozbudową odcinka od drogowego przejścia granicznego Gołdap do początku obwodnicy Gołdapi.

W maju tego roku GDDKiA podpisała umowę na projekt i budowę obwodnicy Gąsek (realizowanej w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic) oraz wybrała wykonawcę rozbudowy odcinka Kowale Oleckie – Olecko. Na etapie przetargów znajdują się jeszcze rozbudowy dwóch odcinków: Gąski – Ełk i Nowa Wieś Ełcka – granica województwa.

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gołdap, DK65
Festiwal Zdrowia w Gołdapi. Nie zabraknie atrakcji dla mieszkańców i turystów

Zbliża się Festiwal Zdrowia. To 7. edycja tego wydarzenia organizowanego w Gołdapi. Impreza rozpocznie się w niedzielę 4 czerwca o godzinie 12 przy Mazurskich Tężniach Solankowych....

Zamknij
RadioOlsztynTV