Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Powstała multimedialna mapa dziejów Ruchu Polskiego w regionie. W pracach pomagali uczniowie

Fot. K. Piasecka

Uczniowie z regionu włączyli się w tworzenie multimedialnej mapy, pokazującej dzieje Ruchu Polskiego na Warmii, Mazurach i Powiślu. Wykonali współczesne fotografie miejsc pochówków polonijnych działaczy.

W konkursie pod hasłem „Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech” wzięła udział m.in. młodzież zespołu szkolno-przedszkolnego w Gietrzwałdzie. O szczegółach mówili dyrektor placówki – Wojciech Kosiewicz oraz jeden z uczniów – Błażej Kosiewicz.

Młodzież pięknie się zaangażowała. Odwiedzaliśmy nasz cmentarz w Gietrzwałdzie. Szukając grobów działaczy natknęliśmy się na pewien zapomniany, zakopany w ziemi grób Jakuba Bema, który żył w XIX wieku, zakładał szkołę w Gietrzwałdzie i działał w Związku Polaków w Niemczech. Dosłownie wydobyliśmy ten nagrobek z ziemi. Dużo osób było zaangażowanych. Trochę poukładaliśmy na tym grobie, posprzątaliśmy. Całość chyba wyszła dobrze.

Multimedialna mapa to przede wszystkim skany dokumentów i fotografie ze zbiorów instytutu, ale także Archiwum Państwowego oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Dodatkowo uczniowie z regionu dostarczyli współczesne fotografie miejsc pochówków działaczy.

– Mapa została stworzona z myślą o edukacji młodzieży, ale nie tylko – powiedziała dr Marcelina Zaniewska z Instytutu Północnego w Olsztynie.

To głównie szkoły polskie na Warmii i Mazurach, budynki, które były ważne w historii, miejsca pamięci – w tym cmentarze, na których spoczywają działacze Związku Polaków w Niemczech, jest również hasło „Plebiscyt”.

00:00 / 00:00

Multimedialna mapa powstała z okazji przypadającego w tym roku stulecia Związku Polaków w Niemczech.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Niemieckie obozy tematem międzynarodowej konferencji. „Musimy o tym głośno mówić”

Wielu naukowców w kraju i za granicą wciąż zajmuje się badaniami niemieckich obozów koncentracyjnych, jenieckich, przesiedleńczych czy pracy przymusowej. Dziś swoją wiedzą dzielą się w Olsztynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV