Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powstaje film o początkach polskości w Elblągu. Premiera w listopadzie

Fot. Fotolia.pl

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizuje dokumentalny film krótkometrażowy. Będzie mówił o początkach polskości w Elblągu, po zakończeniu II wojny światowej.

– Być może to już ostatni moment, żeby oddać głos tym, którzy jeszcze żyją i pamiętają tamte czasy – mówi jedna z realizatorów filmu Aleksandra Bielska. W filmie pokazane zostaną miejsca i ludzie z nimi związani, często bardzo ważni dla powojennych początków miasta.

00:00 / 00:00

Jednym z bohaterów filmu jest 93-letni Witold Grodziewicz, członek partyzantki akowskiej, który przybył do Elbląga w czerwcu 1945 roku. Odyseja Pana Witolda i jego dwóch kolegów rozpoczęła się w Hrubieszowie, skąd przez Warszawę, Olsztyn i Pasłęk dotarli do Elbląga. Od Pasłęka szli piechotą pchając wózek, ponieważ nie było torów. Pan Witold został zameldowany w Elblągu, z numerem 303.

00:00 / 00:00

Film jest częścią projektu pod nazwą „Nasze tutaj”, dofinansowanego z programu „Patriotyzm Jutra” ze środków Muzeum Historii Polski.

Premierę zaplanowano w listopadzie tego roku.

Autor: J. Salmonowicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Światowid, II wojna światowa, film krótkometrażowy
Uratowały tysiące dzieci w prowadzonych przez siebie szkołach i sierocińcach. W Piszu przygotowano wyjątkową wystawę

Wyjątkową wystawę można od dziś oglądać w Piszu. Wernisaż odbędzie się przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Wystawa ukazuje wysiłek Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które w...

Zamknij
RadioOlsztynTV