Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powrót Waldemara Pawlaka do polityki i zjazd liderów partii konserwatywnych w Warszawie. Posłuchaj Porannych Pytań

Czy powrót Waldemara Pawlaka do władz PSL-u pomoże tej partii w kolejnych wyborach – o tym dyskutowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Rozmawiali również o Warsaw Summit, czyli zorganizowanym w Warszawie zjeździe liderów europejskich partii konserwatywnych.

Polskie Stronnictwo Ludowe wybrało na kolejną kadencję prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jednocześnie szefem Rady Naczelnej PSL został Waldemar Pawlak. Poseł PSL Zbigniew Ziejewski mówił w Porannych Pytaniach, że to tandem, który poprawi notowania ludowców.

Władysław Kosiniak-Kamysz i Waldemar Pawlak mają bardzo dobre relacje między sobą. Chcą iść dwutorowo. Kandydaci przedstawiali swój program – odnieśli się zarówno do aktualnej polityki, jak i do tego, co powinien PSL robić, aby po dwóch latach wrócić do władzy.

Do wyborów w PSL bez emocji podchodzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent.

To sprawa PSL-u. W przeciwieństwie do Platformy Obywatelskiej PSL jakiś program przedstawia i możemy rozmawiać. Nie boję się powrotu pana Pawlaka do polityki. PSL, z całym szacunkiem, nie ma zbyt wielu wyborców.

Według ostatnich sondaży, poparcie Polskiego Stronnictwa Ludowego wynosi obecnie około 5-6 procent.

Rozmowy o przyszłości Unii czy niepotrzebne dyskusje z sojusznikami Rosji? Goście Porannych Pytań dyskutowali o Warsaw Summit, czyli zjeździe liderów europejskich partii konserwatywnych. Na zaproszenie Jarosława Kaczyńskiego przyjechali m.in. Victor Orban z Węgier czy Marie Le Pen z Francji. Iwona Arent przekonywała, że takie spotkania są potrzebne.

Mamy podobne poglądy. 13 przedstawicieli partii konserwatywnych rozmawiało na temat przyszłości Unii Europejskiej i w jaki sposób powinniśmy działać w swoim kraju, aby UE bardziej umacniać i ukierunkować, by nie szła w stronę federalizacji, jak proponują Niemcy.

Przeciwnikiem takich spotkań jest natomiast Zbigniew Ziejewski, który stwierdził, że partie zaproszone do Warszawy albo są niszowe, albo mają zbyt ścisłe związki z Rosją.

Przedstawiciel narodu węgierskiego 27 września podpisał umowę współpracy na 15 lat na dostawę gazu z Rosji i, o dziwo, ten gaz omija Ukrainę. Finansowanie partii Marie Le Pen nadal nie jest znane – wszyscy twierdzą, że robią to banki rosyjskie.

Podczas zjazdu przyjęto stanowisko, w którym m.in. podkreślono, że Unia Europejska powinna być sojuszem niezależnych narodów i sprzeciwiono się używaniu instytucji unijnych do tworzenia „nowego europejskiego narodu”.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mikołajki: Dyskusje o samorządzie i gospodarce. Trwa Europejski Kongres Samorządów

W Mikołajkach rozpoczął się Europejski Kongres Samorządów. W dwudniowym spotkaniu udział biorą przedstawiciele samorządów z całego kraju oraz z zagranicy, liderzy biznesu oraz przedstawiciele władzy centralnej....

Zamknij
RadioOlsztynTV