Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powojenne losy Olsztyna w internetowym słuchowisku. Wielką historię i gorzką codzienność przybliżają m.in. dziennikarze Radia Olsztyn

Powojenny Olsztyn

Olsztyn czasów zakończenia II wojny światowej – to temat słuchowiska przygotowanego przez Miejski Ośrodek Kultury. Dziś premiera drugiego odcinka.

Przed wielbicielami historii kolejna część opowieści o stolicy Warmii i Mazur okresu powojennego. Pierwsza odsłona ukazała się dokładnie w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Premiera najnowszej już dziś (15 maja) o godzinie 16 w mediach społecznościowych Miejskiego Ośrodka Kultury oraz na kanale YouTube olsztyńskiego MOK-u.

To historia opowiadana przez dziennikarzy związanych z Olsztynem. Wśród nich są dziennikarze Radia Olsztyn: Robert Lesiński, Agnieszka Lipczyńska i Ewa Zdrojkowska.

Powstała na podstawie źródłowych tekstów z epoki: oficjalnych komunikatów, raportów, obwieszczeń zgromadzonych w opublikowanej niedawno przez Instytut Północny pracy Konrada Bączka, Roberta Syrwida i Ryszarda Tomkiewicza Olsztyn w dokumentach. Rok 1945. Źródła do powojennych dziejów miasta.

Słuchowisko jest okazją do poznania Olsztyna tamtych czasów – codzienności rozpiętej od grozy rabunków i gwałtów, po prozę przydziałów mieszkaniowych i niedoborów chleba.

Ostatnia, trzecia część słuchowiska „Olsztyn 1945-2020: Czytanie powojennego miasta” ukaże się natomiast w kolejny piątek, 22 maja, także o godzinie 16.

Zdjęcie z wystawy „Ikony i ślady. Nasz Olsztyn”

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w słuchowisko, historia, Olsztyn, miasto, mok, youtube, Miejski Ośrodek Kultury
Szkoły muzyczne czekają na decyzję o naborze. Na razie przyjmowane są wnioski rekrutacyjne

Obostrzenia w związku z epidemią, uniemożliwiły przeprowadzenie rekrutacji do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. Nabór do tego typu szkół polega m.in. na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV