Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Post, modlitwa i jałmużna. To według kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia rozpoczynającego się dziś Wielkiego Postu

Ksiądz Bartłomiej Matczak, fot. M.Lewiński

Post został ustanowiony na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni.
Ksiądz Bartłomiej Matczak, liturgista z Kurii Warmińskiej podkreśla, że jałmużna nie powinna kojarzyć się tylko z wrzucaniem pieniędzy do puszki i uczestnictwem w akcjach charytatywnych. – Jesteśmy w stanie uczestniczyć w akcjach, a z drugiej strony mamy sąsiada, któremu nie ma kto zrobić zakupów, a jest starszy, schorowany, czy po prostu nie ma go kto odwiedzić. Jałmużna to nie tylko dawanie, ale to także obecność. Może właśnie chodzi o tę jałmużnę dawaną w skrytości, co wiąże się z tym postem. Nie trąbimy, nie robimy wielkich akcji, ale dostrzegamy tych ludzi, którzy są obok nas i potrzebują naszej życzliwości, pomocy, zwykłej obecności – podkreślał ks. Matczak.
W Wielkim Poście pokuta ma przygotować wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc. Dziś podczas mszy kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Wypowiadają wtedy słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
W Środę Popielcową katolików od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje post ścisły. Mają oni ograniczyć się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Ponadto wszyscy powyżej 14. roku życia mają powstrzymać się od jedzenia mięsa. Nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w mszy – choć nie powinno się z niej rezygnować bez ważnej przyczyny.
W Wielkim Poście kapłani używają szat liturgicznych koloru fioletowego, a w czasie mszy nie śpiewa się „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”. Wielki Post ma też swoje nabożeństwa, podczas, których wierni rozważają mękę Chrystusa to: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.
(iar/mlewin/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielki Post, Ksiądz Bartłomiej Matczak
W Kościele wschodnim rozpoczyna się wielki post

Wielki post przygotowuje wiernych do Wielkanocy, która w tym roku będzie obchodzona tydzień później niż w Kościele katolickim, czyli 12 kwietnia. Post trwa 40 dni. Jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV