Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie o wyższych stawkach VAT na energię i paliwa. Posłuchaj Porannych Pytań

Czy znajdzie się sejmowa większość dla nowego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym? W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn dyskutowali o tym posłowie z regionu. Gośćmi Marka Lewińskiego byli Iwona Arent i Zbigniew Ziejewski.

Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości przyznała, że jeszcze tego nie wie.

O tym czy dany projekt ma większość w sejmie bardzo często okazuje się już podczas głosowania. Czasami udaje się przegłosować już jednym głosem. Bywają takie sytuacje. W związku z tym trudno dziś odpowiedzieć na to pytanie.

PSL także nie wie jak zagłosuje w tej sprawie. Poseł Zbigniew Ziejewski twierdzi, że politycy tego ugrupowania czekają na ostateczny kształt projektu ustawy.

Wszyscy byliśmy szczęśliwi, że wreszcie został osiągnięty kompromis i będzie akceptacja dla Krajowego Planu Odbudowy. Niestety Solidarna Polska nie akceptuje tych zmian i do dnia dzisiejszego trwają rozmowy.

Punktem spornym między koalicjantami jest kwestia pieniędzy w ramach Krajowego Plany Odbudowy. Według Prawa i Sprawiedliwości środki te są Polsce potrzebne, a ustalenia z Komisją Europejską w tej sprawie nie są dla Polski niekorzystne. Politycy Solidarnej Polski zarzucali tymczasem Komisji kłamstwo, a środki z KPO nazywali „lichwą”.

Od kształtu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym złożenie podpisu pod nią uzależnia prezydent Andrzej Duda. Sejm ma rozpocząć prace nad projektem 11 stycznia.

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o powrocie do wyższych stawek VAT na energię i paliwa.

Poseł PSL Zbigniew Ziejewski podkreślał, że koszty uderzą w tych przedsiębiorców, którzy zużywają duże ilości gazu i prądu.

Przedsiębiorcy zaliczą te wydatki do kosztów uzyskania przychodu i około 1/5 poniesionych kosztów będzie nie do odzyskania. Pozostała wartość wyższego podatku będzie przerzucona przede wszystkim na konsumentów poprzez podniesienie cen usług.

Iwona Arent twierdzi natomiast, że w tej sprawie rząd miał związane ręce.

Gdybyśmy mogli zostawić taki VAT jaki był w zeszłym roku to byłoby to dobre i z korzyścią dla nas. Niestety, Komisja Europejska zanegowała niskie, zerowe, stawki VAT-u.

Zerowa stawka VAT nadal obowiązuje na żywność. Tak będzie do czerwca tego roku.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, PSL, PiS, paliwo, ceny, VAT, Iwona Arent, Zbigniew Ziejewski, Krajowy Plan Odbudowy
Chciał podwoić zysk, stracił oszczędności

Ponad 50 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu braniewskiego, który padł ofiarą oszustwa na inwestycję. 58-letniego mężczyznę skusiła możliwość podwojenia oszczędności. Mężczyzna wypełnił formularz i wysłał go...

Zamknij
RadioOlsztynTV