Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie o uchwale wspierającej Ukrainę: „mam nadzieję, że wojny nie będzie”, „eskalacja konfliktu nie wygasa”

Od lewej Wojciech Kossakowski (PiS), Anna Wojciechowska (PO)

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn o napiętej sytuacji na Ukrainie i senackich poprawkach do budżetu państwa, które zostały odrzucone przez Sejm. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli posłowie: Anna Wojciechowska z PO i Wojciech Kossakowski z PiS.

Uchwała wspierająca Ukrainę

Mam nadzieję, że wojny nie będzie – tak o sytuacji na Ukrainie mówiła posłanka Platformy Obywatelskiej Anna Wojciechowska. Przypomniała, że Sejm przyjął uchwałę wspierającą Ukrainę i dodała, że w czasie głosowanie nie było jednomyślności.

Nie wszyscy podzielali to samo zdanie, ze Ukrainę obowiązkowo trzeba wesprzeć, bo to nasi bezpośredni sąsiedzi. Poza tym jest to kraj w potrzebie. Boję się, żeby ta sytuacja nie wymknęła się spod kontroli.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski podkreślił, że Sejm musiał przyjąć tę uchwałę

Pomimo naszych nie łatwych historycznie kontaktów z Ukrainą jest to ten moment kiedy powinniśmy jasno i czytelnie pokazywać, że Ukraina powinna być wolna i niepodległa. Nie wszystkie państwa podzielają to zdanie. Widzimy, że eskalacja konfliktu nie wygasa, ale niestety jest coraz coraz bardziej zaogniana przez stronę rosyjską.

Uchwała wspierająca Ukrainę została przyjęta przy jednym głosie sprzeciwu posła Konfederacji Grzegorz Baruna.

Odrzucone poprawki do budżetu

Niestety wszystkie poprawki senackie do budżetu państwa zostały odrzucone – mówiła w Radiu Olsztyn Anna Wojciechowska. Posłanka PO podkreśliła, że przeciw poprawkom byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

20 miliardów mniej na Narodowy Fundusz Zdrowia, brak podwyżek mundurowych, o które bardzo zabiegaliśmy, 10 miliardów mniej na transformację energetyczną, gdzie były pieniądze na wymianę kopciuchów i odnawialne źródła energii. Nie ma podwyżek dla nauczycieli.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski zaznaczył, że senackie poprawki nie uwzględniały całości budżetu.

Poprawki, które zostały zgłoszone miały na celu rozwalenie budżetu. Budżet został dobrze przygotowany z założeniami inflacyjnymi. Jesteśmy w dobie pandemii. To wywróciło nie tylko finanse publiczne i całe życie społeczne. To spowodowało, że jesteśmy w sytuacji, w której nigdy nie byliśmy, stąd pewne zapisy i działania budżetowe muszą odpowiadać obecnym potrzebom.

Sejm odrzucił większością głosów wszystkie senackie poprawki. Ustawa budżetowa czeka w tej chwili na podpis prezydenta.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, budżet, Ukraina, konflikt
Komunikacyjna rewolucja w Pasłęku. Mieszkańców czekają spore zmiany

Po latach korzystania z powiatowej komunikacji z Elbląga, mieszkańców Pasłęka czekają spore zmiany. Do tej pory nie mieli możliwości szybkiego i sprawnego przemieszczania się. Jak mówi...

Zamknij
RadioOlsztynTV