Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie o pracach nad ustawą o obronie ojczyzny. Posłuchaj Porannych Pytań

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli posłowie z Warmii i Mazur – Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcin Kulasek, poseł Nowej Lewicy, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej. Obaj pracują w sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o obronie ojczyzny.

Projekt ustawy liczy ok. 800 artykułów na około 400 stronach. We wtorek podkomisja rozpatrzyła ok 300 artykułów; w środę prace podkomisji będą kontynuowane.

– To jest bardzo duża ustawa, która od wielu lat nie była zmieniana – podkreślił poseł Wojciech Kossakowski.

Będzie odpowiadała dzisiejszym czasom, potrzebom, w jakich znajduje się Polska. Widzimy, co się dzieje za wschodnią granicą. Była przygotowywana od kilku lat, w minionym roku prace szły dość sprawnie – po to, by dziś podkomisja mogła zająć się wszystkimi zapisami. A one są bardzo ważne. Wspomnę chociaż o jednym z nich – obecnie nasza armia liczy 111 tysięcy żołnierzy i 32 tysiące żołnierzy WOT, a wprowadzeniu tej ustawy mamy nadzieję, że ich liczba wzrośnie do 300 tysięcy. Jest naprawdę szereg zachęt, udogodnień dla nowo wstępujących – np. finansowych, emerytalnych.

– Rosyjska agresja zbrojna na Ukrainę wywołała wzrost zagrożenia także dla naszej ojczyzny i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej – ocenił poseł Marcin Kulasek.

Sytuacja jest nadzwyczajna, ale pojawia się wątpliwość, czy daje to nam prawo do tak pośpiesznego przyjęcia aktu prawnego o fundamentalnym znaczeniu dla naszej obronności. Przypominam, że niezależnie od tego, jak szybko będziemy pracować, ustawa i tak wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku. (…) Oceniamy pozytywnie wszystkie działania mające znaczenie dla naszej obronności. (…) Była jednoznaczna deklaracja wicepremiera Kaczyńskiego, że nie będzie likwidacji WKU i WSW. Okazuje się, że mają być zastąpione Centrami Rekrutacji. To nam się nie podoba. Uważamy, że to jest swego rodzaju weryfikacja żołnierzy i pracowników WKU i WSW, potencjalne zwolnienia około 3 tysięcy ludzi.

Ustawa o obronie ojczyzny ma uchylić 14 ustaw, m.in. o powszechnym obowiązku obrony, o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych i o dyscyplinie wojskowej. Projekt przewiduje zmiany w kilkudziesięciu ustawach dotyczących MON i wojska, bankowości, policji i innych służb mundurowych, a także w prawie karnym.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Redakcja: K. Ośko

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Marcin Kulasek, Wojciech Kossakowski
Aspiracje unijne Ukrainy i ustawa o obronie ojczyzny. Posłuchaj Porannych Pytań

O poparciu ukraińskich aspiracji dotyczących przystąpienia do Unii Europejskiej oraz rządowym projekcie ustawy o obronie ojczyzny rozmawiali w Porannych Pytaniach posłowie - Janusz Cichoń z Platformy...

Zamknij
RadioOlsztynTV