Poseł Gorczyca o Mazurskim Parku Narodowym: jeszcze bardziej będziemy ogonem w rankingach
O potrzebie przygotowania nowych przepisów dotyczących rozszerzania się miejskich aglomeracji mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gorczyca.
Podkreślał, że zajmuje się w tej chwili petycją, którą m.in. do niego trafiła od przedstawicieli niewielkich, graniczących z dużymi miastami, gmin wiejskich. Jak mówił na antenie Radia Olsztyn poseł Gorczyca, zjawisko suburbanizacji postępuje, dlatego trzeba się dogadać.
Miasto Zielona Góra i gmina Zielona Góra połączyły siły. Stworzyły bardzo fajny organizm, który świetnie funkcjonuje. Nie jest najważniejszy wójt, prezydent czy burmistrz miasta, ale ludzie, którzy oczekują dobrej infrastruktury, teatru, kina, amfiteatru, stadionu i komunikacji
– powiedział.
Stanisław Gorczyca stwierdził, że petycja została potraktowana tak, by do problemu podejść kompleksowo. Uważa bowiem, że granice miast często zostały wytyczone w latach 60. i nie pozwalają na dalszy rozwój. Niewykluczone, że nastąpią próby rozwiązania problemu na poziomie ustawowym.
Na naszej antenie komentował ostatnie doniesienia GUS dotyczące m.in. średnich zarobków w województwach. W naszym regionie to niecałe 6,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie, a w Warszawie przekraczają one 9 tysięcy brutto. Stanisław Gorczyca mówił, że może się to zmienić tylko po wybudowaniu kluczowej dla regionu infrastruktury m.in. drogowej i kolejowej. Dlatego też podał w wątpliwość utworzenie Mazurskiego Parku Narodowego.
Musimy się zastanowić, czy potrzebny jest nam Mazurski Park Narodowy, skoro 47 procent terytorium Warmii i Mazur jest chroniona pod względem środowiska. Jeszcze bardziej będziemy ogonem w tych rankingach. Dlatego trzeba się zastanowić. Jeżeli dzisiaj byśmy zrobili referendum na terenie Warmii i Mazur, to większość mieszkańców nie chciałoby mieć parku narodowego
– dodał.
Dyskusja dotycząca utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego toczy się od lat. Już na początku lat 90. powstała dokumentacja, którą pozytywnie zaopiniowała funkcjonująca wówczas Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski