Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i epidemia ptasiej grypy. Posłuchaj Porannych Pytań


O Krajowym Planie Odbudowy oraz epidemii ptasiej grypy rozmawiali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn – poseł Lewicy Marcin Kulasek oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki.

Przedstawiliśmy twarde warunki – podkreślił Marcin Kulasek, odnosząc się do spotkania Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim. Sekretarz generalny Nowej Lewicy dodał, że porozumienie w sprawie poparcia Krajowego Planu Odbudowy jest zawarte dla Polek i Polaków.

Rozwiązanie, które wynegocjowaliśmy – co najmniej 30% ma trafić do samorządów. 850 milionów Euro ma wesprzeć szpitale powiatowe. 300 milionów Euro dla najbardziej pokrzywdzonych branż przez COVID-19. Pieniądze na budowę 75 tysięcy tanich mieszkań pod wynajem mają być zagwarantowane.

Poseł PiS Jerzy Małecki podkreślił, że jego ugrupowanie do negocjacji na temat Krajowego Planu Odbudowy zaprosiło wszystkie siły w parlamencie.

Podkreślam, że jedynie klub parlamentarny Lewicy zdecydował się przedstawić swoje propozycje. Totalna opozycja, która mówi, że chciałaby dzielić środki, nie zrobiła nic, by te środki w sposób racjonalny posegregować.

Przegłosowanie przez polski parlament Krajowego Planu Odbudowy jest niezbędnym krokiem do uruchomienia unijnego planu odbudowy.

Od początku roku mamy w Polsce ponad 250 ognisk ptasiej grypy – alarmował w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Lewicy Marcin Kulasek. Członek sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi dodał, że największy problem w tej chwili w jest blisko granic naszego regionu.

W powiecie żuromińskim, gdzie teraz jest największy problem, podobnie jak w mławskim, zostało zabitych ponad 5 milionów kurcząt, żeby się nie męczyły. Kolejne pięć milionów czeka podobny los.

Poseł PiS Jerzy Małecki, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi zaprzeczył, że ptaki zabite w województwie mazowieckim będą utylizowane na poligonie w Orzyszu.

To była propozycja wojewody mazowieckiego, który wystąpił do ministra obrony narodowej. Minister obrony narodowej nie zgodził się, by na jakimkolwiek poligonie utylizowane były martwe ptaki.

Problem ptasiej grypy dotyczy także hodowców z Warmii i Mazur, gdzie do tej pory wykryto kilkanaście ognisk tej choroby.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Małeckim i Marcinem Kulaskiem

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Marcin Kulasek, Jerzy Małecki
Czy samorządy powinny współfinansować przekop przez Mierzeję Wiślaną? Posłuchaj rozmowy z parlamentarzystami Jerzym Wcisłą i Robertem Gontarzem

W ubiegłym tygodniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał umowę na wykonanie drugiego etapu budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Goście Porannych Pytań senator Jerzy Wcisła z PO...

Zamknij
RadioOlsztynTV