Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porozumienie ministra zdrowia z lekarzami-rezydentami: wyższe pensje i więcej pieniędzy na leczenie pacjentów

Fot. A.Podbielska

Porozumienie ministra zdrowia z lekarzami-rezydentami to nie tylko wyższe pensje rezydentów. To także wzrost nakładów na całą służbę zdrowia – który ma być odczuwalny również na Warmii i Mazurach.

Zgodnie z porozumieniem, lekarze rezydenci mają zarabiać więcej, niż obecnie – 4700 złotych brutto w przypadku specjalizacji priorytetowych i 4 tysiące złotych brutto w przypadku pozostałych. Jeśli lekarz zadeklaruje, że po specjalizacji zostanie w Polsce, otrzyma dodatek w wysokości od 500 do 600 złotych. Na Warmii i Mazurach dotyczy to 457 rezydentów. – To dobre porozumienie, satysfakcjonuje nas – komentuje Marta Szadurska-Noga, przewodnicząca Komisji Młodych Lekarzy Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie.

Ale porozumienie zawiera nie tylko wyższe pensje dla rezydentów i dla specjalistów zatrudnionych w szpitalach. Zakłada także zwiększenie  liczby miejsc na uczelniach medycznych, a przede wszystkim – podniesienie nakładów na całą służbę zdrowia. Mają systematycznie rosnąć, by w roku 2024 osiągnąć 6 procent PKB. – To jest przyspieszenie wzrostu nakładów. Pierwotny plan zakładał osiągnięcie poziomie 6 proc. PKB w roku 2025, więc jest to przyspieszenie o rok. A dla Warmii i Mazur oznacza to dodatkowych 60 milionów złotych już w roku przyszłym – mówi Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Początkowo żądaliśmy podniesienia nakładów do 6,8 procent PKB, ale trzeba było spotkać się gdzieś pośrodku, to są w końcu negocjacje – dodaje Marta Szadurska-Noga.

Na razie otwarta zostaje sprawa wypowiedzianych przez część rezydentów tzw. klauzul opt-out. To zgody lekarzy na pracę w nadgodzinach. Ich wypowiadanie było formą protestu. Teraz Porozumienie Rezydentów wzywa młodych lekarzy, by ponownie podpisywali klauzule. Nie wiadomo jeszcze, jak wielu zdecyduje się na taki krok. Na Warmii i Mazurach – jak podaje urząd wojewódzki i NFZ – problem nie jest duży. Klauzule opt-out wypowiedziało 34 lekarzy-rezydentów i 2 lekarzy-specjalistów.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w służba zdrowia, NFZ, porozumienie, ministerstwo zdrowia
Co zrobić, gdy gorzej się poczujemy przy świątecznym stole?

W razie nagłego zachorowania pacjent ma prawo udać się po pomoc do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania...

Zamknij
RadioOlsztynTV