Poradnik obsługi bocianów
Mieszkańcy wsi na terenie Ostoi Warmińskiej przy granicy z obwodem kaliningradzkim otrzymają poradnik, promujący ekologiczne rolnictwo i uczący zasad ochrony siedlisk lęgowych bocianów. Taki poradnik przygotowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Rzeczniczka tej instytucji Justyna Kostrzewska powiedziała, że poradnik jest przeznaczony dla rolników na obszarach objętych europejską siecią Natura 2000. Publikacja, która trafi w najbliższym czasie do 2 tys. mieszkańców Ostoi Warmińskiej, zachęca do wyboru takich form gospodarowania, dzięki którym można otrzymywać dopłaty.
W poradniku znalazły się także informacje o zasadach postępowania z bocianimi gniazdami na dachach gospodarstw oraz metodach udzielania pomocy ptakom, które tego potrzebują. W ciągu dwóch ostatnich lat na poprawę warunków bytowych bocianów przeznaczono w sumie 6,5 mln zł. Sfinansowano m.in. budowę 70 platform pod gniazda i zakupiono sprzęt dla kilku jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu braniewskiego i bartoszyckiego.
W najbliższych miesiącach mają być zmodernizowane linie energetyczne, by ograniczyć kolizje bocianów z siecią napowietrzną. W okolicach wsi Żywkowo – gdzie bociania populacja ma największą liczebność i zagęszczenie w Polsce – zbudowano stawy i rozlewiska, które mają ułatwić ptakom zdobywanie pokarmu.
Ostoja Warmińska to obszar ochrony bociana białego. Jest objęty programem Natura 2000, zajmuje pas o długości ponad 100 km i szerokości do 20 km, ciągnący się wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim.