Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pora na trasę Olsztyn-Dobre Miasto. Rozpoczyna się przebudowa linii kolejowej

Fot. D. Grzymska

Ruszają prace na trasie kolejowej Olsztyn-Gutkowo-Dobre Miasto. Przebudowany będzie także odcinek Orneta-Pieniężno.

Na stacji kolejowej Olsztyn-Gutkowo odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli PKP Polskie Linie Kolejowe. Tam dowiedzieliśmy się o stanie zaawansowania prac na linii Olsztyn-Braniewo. Krajowy Program Kolejowy, który realizują Polskie Linie Kolejowe wart 76 mld złotych, już jest w znacznym stopniu zaawansowany – zakończono inwestycje za ok. 30 mld złotych.

Przebudowa odcinka Olsztyn-Braniewo rozpoczęła się 2 lata temu – prace zakończone zostały na stacji Gutkowo, ale jeszcze zostały do dokończenia niektóre elementy – mówił Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Powstaną dwa nowoczesne perony dostosowane do wysokości standardów europejskich. Przebudujemy tor, urządzenia, wybudujemy lokalne centrum sterowania w Gutkowie, które będzie obejmowało swoim zasięgiem docelowo Braniewo, Morąg i stację Olsztyn Gutkowo.

00:00 / 00:00

Dzięki tej linii wzrośnie komfort podróży i skróci się czas przejazdu pociągiem z Olsztyna do Braniewa. Zmodernizowane zostaną przystanki: Bukwałd, Cerkiewnik, Swobodna, Rogiedle, Lubomino i Henrykowo oraz Nowy Dwór koło Ornety. Pociągi przyspieszą do 100 km/h, a także poprawią się warunki dla przewozu towarów.

Zdaniem Jerzego Szmita, byłego wiceministra infrastruktury i szefa olsztyńskich struktur PiS, ta linia to także szansa dla Olsztyna na kolej miejską i apeluje o większe zaangażowanie samorządów w ten pomysł.

Gdyby tutaj co 15 lub 30 minut przejeżdżały pociągi do centrum miasta, to nie mielibyśmy problemu ulicy Bałtyckiej i korków, które się tam tworzą. Polecam podróż do Warszawy koleją od Ciechanowa – niemal na każdej stacji są parkingi. Ludzie zostawiają samochody, wsiadają w pociąg i jadą do pracy do Warszawy. Ten model musimy zrealizować w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Linia kolejowa z Olsztyna do Braniewa jest ważna także dla przewozu ładunków w kierunku obwodu kaliningradzkiego, dlatego zmodernizowany będzie odcinek od Braniewa do granicy państwa. Modernizacja linii Olsztyn-Braniewo zakończy się w 2023 roku.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w kolej, linia kolejowa, trasa kolejowa, Olsztyn Gutkowo
Kolejny przystanek kolejowy na Warmii. Ministerstwo Infrastruktury: „chcemy zlikwidować wykluczenie komunikacyjne”

Kolejny przystanek kolejowy na odcinku z Olsztyna do Korsz powstanie w Nikielkowie. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace z rządowego programu budowy przystanków kolejowych....

Zamknij
RadioOlsztynTV