Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny przystanek kolejowy na Warmii. Ministerstwo Infrastruktury: „chcemy zlikwidować wykluczenie komunikacyjne”

Fot. A. Skrago

Kolejny przystanek kolejowy na odcinku z Olsztyna do Korsz powstanie w Nikielkowie. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace z rządowego programu budowy przystanków kolejowych.

Jak podało PKP PLK, celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Na Warmii i Mazurach będzie lepszy dostęp do kolei w sześciu lokalizacjach.

Konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i poprawy dostępu do kolei, również dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Wszystko to dzięki tzw. programowi przystankowemu, w którym polski rząd przeznaczy do 2025 roku miliard złotych na budowę i modernizację przystanków

– podał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

W całej Polsce, dzięki realizacji rządowego programu budowy przystanków kolejowych, mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki, tak jak w Nikielkowie. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej

– wyjaśnił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dwa perony w Nikielkowie

W Nikielkowie powstaną dwa perony o długości 150 metrów wraz z dojściem do wiaduktu drogowego na ul. Lawendowej. Wysokość obiektów ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwią pochylnie. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie prac planowane jest w ostatnim kwartale tego roku, a zakończenie pod koniec 2022.

W województwie warmińsko-mazurskim program obejmuje 6 przystanków. W planach – oprócz Wietrzychowa i Nikielkowa – jest budowa nowego przystanku w Kolnie, a także wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przebudowa przystanku w Łankiejmach. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.

Lepszy dostęp do kolei

W ostatnich latach, dzięki realizacji programu kolejowego, zwiększył się dostęp do kolei w regionie dzięki 5 nowym przystankom: Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do olsztyńskiego Gutkowa. Wcześniej powstały przystanki Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni.

 

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, kolej, komunikacja, przystanek, wykluczenie, Nikielkowo, linie kolejowe
„Pełen nostalgii” – trwa wystawa malarstwa w muzeum w Węgorzewie

W Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie można oglądać wystawę malarstwa Stanisława Kusia zatytułowaną"Pełen nostalgii". - Jest to wystawa twórczości osoby, która kiedyś tworzyła na Warmii i...

Zamknij
RadioOlsztynTV