Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poniedziałek to ostatni dzień, by wziąć udział w tzw. małym spisie rolnym

Fot. Adobe Stock

Poniedziałek to ostatni dzień na wzięcie udziału w tzw. małym spisie rolnym, obejmującym badania ankietowe dotyczące gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego – przypomina Główny Urząd Statystyczny. Udział w badaniach jest obowiązkowy dla wylosowanych gospodarstw.

Na terenie całej Polski trwają rolne badania ankietowe: Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (R-SGR) oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S) – tzw. mały spis rolny. W ramach badań przeprowadzane są wywiady telefoniczne oraz bezpośrednie.

– Rolnicy wylosowani do udziału w badaniach ankietowych otrzymali list od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego – przypomniał GUS, podkreślając, że obowiązek udziału w danym badaniu ma każde wylosowane gospodarstwo rolne. Jeszcze w poniedziałek z wylosowanymi rolnikami będą kontaktować się ankieterzy.

Zgodnie z danymi GUS w badaniu „Zintegrowane statystyki dot. gospodarstw rolnych” bierze udział 130 tys. gospodarstw. Łącznie z badaniem pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego badanych jest 145 tys. gospodarstw rolnych

Według GUS podstawowym celem badania Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych jest dostarczenie informacji o strukturze gospodarstw rolnych na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych polityk unijnych i krajowych. Z kolei Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego ukierunkowane jest na uzyskanie informacji o pogłowiu świń oraz produkcji żywca wieprzowego w danym okresie sprawozdawczym oraz o kwartalnych cenach zakupu i dzierżawy ziemi rolnej – dodano.

Zakres informacji zbieranych w badaniu Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw obejmuje: użytkowanie gruntów, sady, powierzchnie zasiewów, metody uprawy, nawadnianie, zwierzęta gospodarskie, nawożenie, ochronę roślin, ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, działalność gospodarczą, strukturę dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego, aktywność ekonomiczna.

Jak zaznaczono, badaniami rolniczymi objęci są faktyczni użytkownicy gospodarstwa rolnego niezależnie od tego, czy są właścicielami lub dzierżawcami gospodarstw rolnych, czy też użytkują je z innego tytułu, a także niezależnie od tego, czy grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego położone są na terenie jednej, czy kilku gmin.

Informacje o badaniach rolniczych można uzyskać, kontaktując się z Infolinią statystyczną pod numerem telefonu 22 279 99 99, wew. 7 – badania ankietowe i następnie 1 – badania rolne – przypomniał GUS.

Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w badania, rolnik, GUS
Dlaczego mężczyźni na Warmii i Mazurach żyją krócej?

Mężczyźni na Warmii i Mazurach żyją prawie najkrócej w Polsce. To dane z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego o przewidywanym trwaniu życia. W przypadku mężczyzn mieszkających...

Zamknij
RadioOlsztynTV