Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad tysiąc ton żywności trafiło do mieszkańców regionu

Fot. P. Getka

Mimo trwającej wojny w Ukrainie i pomocy, której Bank Żywności udziela sąsiadom zza wschodniej granicy, olsztyńska organizacja przekazała potrzebującym z Warmii i Mazur 1064 tony żywności.

24 lutego 2022 roku zmienił Europę, a z Polski uczynił jedno z największych ogniw pomocowych dla Ukraińców poszkodowanych w wojnie. Ten dzień także zmienił życie Banku Żywności w Olsztynie, który praktycznie z godziny na godzinę musiał dostosować się do nowych realiów. Organizacja stała się głównym magazynem darów dla miasta i województwa. Praktycznie przez siedem dni w tygodniu Bank organizował pomoc, nie tylko żywnościową. Z czasem organizacja została także tymczasowym domem dla kilkudziesięciorga Ukraińców, którzy korzystają z pokoi hostelowych Kuźni Społecznej.

Mimo zaskakujących realiów, w których musieliśmy się odnaleźć, nie zapomnieliśmy o swojej misji, która koncentruje się wokół pomocy żywnościowej na rzecz potrzebujących i ratowaniu żywności przed zmarnowaniem

– deklaruje Jolanta Markiewicz, kierowniczka działu dystrybucji Banku Żywności w Olsztynie.

O skali działania Banku najlepiej mówią liczby. W pierwszym półroczu 2022 roku uratowaliśmy przed zmarnowaniem 263 tony żywności, która bez naszej interwencji trafiłaby do śmieci, a tak przekazaliśmy ją potrzebującym.

W sumie z magazynów Banku do mieszkańców Warmii i Mazur trafiły 1064 tony żywności, wśród której znalazły się produkty z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. W procesie dystrybucji żywności Bank Żywności wspierało 219 organizacji z regionu. Łączna wartość pomocy przekroczyła 12,5 miliona złotych.

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: Bank Żywności w Olsztynie

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy polskiej gospodarce grozi recesja? Posłuchaj, co myślą o tym politycy z regionu

Czy polskiej gospodarce grozi recesja? W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn dyskutowali o tym posłowie z regionu – Jerzy Małecki z PiS i Janusz Cichoń z PO....

Zamknij
RadioOlsztynTV