Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 780 tysięcy obcokrajowców zatrudnionych w Polsce. To rekordowa liczba

Fot. Pixabay.com

Rekordowa liczba cudzoziemców zatrudnionych w Polsce – podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Liczba ubezpieczonych obcokrajowców wzrosła w kwietniu w stosunku do marca o 14,5 tysiąca osób.

Jak powiedziała Radiu Olsztyn Anna Ilukiewicz, regionalna rzecznika ZUS województwa warmińsko-mazurskiego, liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS na koniec kwietnia wyniosła ponad 780 tysięcy osób.

W Warmińsko-Mazurskiem zatrudnionych jest ponad 16 tysięcy obcokrajowców, z czego ponad 12,5 tysiąca to obywatele Ukrainy.

00:00 / 00:00

W skali całej Polski około 75 procent obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń to obywatele Ukrainy. Od kilkunastu lat systematycznie rośnie liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. W statystykach nie są ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów.

00:00 / 00:00

Nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS. Według ZUS, obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę w branży przemysłowej, transportowej i budowlanej. Sporo osób związanych jest również z usługami i handlem.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, obcokrajowiec
Mimo pandemii spada bezrobocie na Warmii i Mazurach

Mimo pandemii koronawirusa, bezrobocie spada i to drugi miesiąc z rzędu. Widać to także na Warmii i Mazurach. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii...

Zamknij
RadioOlsztynTV