Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 6 tys. dzieci i młodzieży polonijnej spędziło wakacje w Polsce, także na Warmii

Fot. M. Lewiński

6350 dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z zagranicy uczestniczyło w wakacyjnych wyjazdach edukacyjnych w Polsce w 2019 r. Przybyli do kraju wraz z opiekunami na zaproszenie polskich organizacji pozarządowych.

Jak podano na stronie internetowej Senatu, na organizację takich pobytów Prezydium Senatu zleciło 44 polskim organizacjom pozarządowym 47 zadań na łączną kwotę ponad 10 mln zł. Stanowi to ponad 10 procent kwoty przeznaczonej w tym roku na opiekę Senatu nad Polonią i Polakami za granicą.

Celem takich wakacyjnych pobytów w Polsce jest uzupełnienie edukacji i wsparcie w nauce języka polskiego i przedmiotów ojczystych (kultury, historii, geografii). Mają one też umacniać więzi z Polską, motywować do dalszego poznawania kraju przodków, a także stwarzać okazję do integracji oraz poznania polskich rówieśników.

Najwięcej uczestników wakacyjnych obozów pochodziło z Ukrainy, Białorusi i Litwy, lecz działania adresowane były także do środowisk polonijnych w innych krajach. Uczestnicy byli rekrutowani przez licznych partnerów zagranicznych – organizacje polonijne i domy polskie, szkoły dzienne, sobotnie, parafialne, organizacje skautowe, parafie i duszpasterstwa. Jak podkreśla senackie biuro prasowe, nie zapomniano o podopiecznych domów dziecka oraz świetlic środowiskowych.

Największą liczbę uczestników zaprosiły Caritas Polska, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Stowarzyszenie „Parafiada” im. św. Józefa Kalasancjusza i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

Pobyty wakacyjne realizowano na terenie całego kraju w różnych formach: obozów językowych, sportowych, artystycznych, wycieczek krajoznawczych, szkoleń liderskich, obozów harcerskich, zgrupowań religijnych, zlotów młodzieżowych i harcerskich. Organizowane zajęcia pełniły jednocześnie rolę intensywnych kursów języka polskiego.

Potomkowie Polaków z Kazachstanu wypoczywali także na Warmii. Ich pobyt w Nowym Kawkowie koło Olsztyna zorganizowano w ramach akcji „Wakacje dla Rodaka”. Przeczytaj o tym tutaj.

Autor: PAP/A. Chmielewska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kazachstan, Nowe Kawkowo, Wakacje dla Rodaka
Bliższe spotkania – 26.07.2019 r.

Samotne podróże i „Wakacje dla Rodaka” – na te tematy Małgorzata Sadowska rozmawiała z gośćmi Bliższych spotkań. O samotnym podróżowaniu, o byciu ze sobą i swoimi...

Zamknij
RadioOlsztynTV