Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 1 300 pracujących niezgodnie z przepisami cudzoziemców w 2022 roku

Fot. W-MOSG

123 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców przeprowadzili w 2022 roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Skontrolowano prawie 5 730 obcokrajowców.

– Okazało się, że 1 338 osób pracuje niezgodnie z przepisami – podsumowuje rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Najczęściej pracodawcy powierzali im pracę bez umowy i wymaganego zezwolenia albo na innych warunkach niż to było określone w zezwoleniu czy oświadczeniu. Większość nielegalnie zatrudnionych w regionie to obywatele Ukrainy – ok. 67%, 10% stanowili Gruzini, a po 9% Białorusini i Indonezyjczycy.

00:00 / 00:00

W jakiej branży najczęściej nielegalnie zatrudniano cudzoziemców i który powiat w tym przodował? Wyjaśnia rzeczniczka W-MOSG.

Najwięcej cudzoziemców – 29% – nielegalnie pracowało na budowach. Z kolei powiatem, gdzie wykryto najwięcej nielegalnie zatrudnionych obcokrajowców, był powiat olsztyński – 25%.

00:00 / 00:00

Inne branże, w których stwierdzono nieprawidłowości: gastronomia 16%, produkcja 13%, usługi 7%, zaś pozostałe powiaty to: 13% w ełckim, 9% iławskim. Natomiast w powiecie ostródzkim było 8%, w mrągowskim 7%, a giżyckim, piskim, oleckim i kętrzyńskim po 6%.

Strażnicy graniczni skierowali do sądów 61 wniosków o ukaranie pracodawców. Sądy wymierzyły nieuczciwym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 166 tysięcy złotych.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w cudzoziemcy, straż graniczna, kontrole, nielegalne zatrudnienie
„Torfowa spółka” przed sądem. Oskarżonych 15 osób, w tym ojciec z córkami

15 osób - w tym ojciec i dwie córki - oskarżonych o przemyt i handel nielegalnymi papierosami stanie przed sądem w Morągu. To wynik śledztwa jakie...

Zamknij
RadioOlsztynTV