Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomoże w walce z nowotworami tarczycy i piersi. Szpital w Elblągu zyskał nowy sprzęt

Fot. WSZ Elbląg

Oddział Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu może operować tarczyce i wykonywać leczenie oszczędzające piersi w przypadku potwierdzenia nowotworu w bardzo nowoczesny i bezpieczny dla pacjentów sposób.

Jest to możliwe dzięki nowoczesnym urządzeniom, które wspomagają pracę chirurgów. Specjaliści już korzystają z mobilnego aparatu RTG Mozart Tomospec i systemu do monitorowania nerwu w chirurgii tarczycy. Mobilny aparat RTG pozwala na śródoperacyjne badanie radiologiczne tkanek. Chirurdzy od razu są w stanie określić zakres zmian nowotworowych i wiedzą, jaki margines wycięcia zastosować już podczas tej pierwszej operacji.

Ma to ogromne znaczenie dla szybkiego i precyzyjnego leczenia pacjentek chorych na nowotwór piersi. Stanowi to ważny aspekt psychologiczny, bo kobiety chorujące na raka mogą uniknąć kolejnego zabiegu, który jest zawsze dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym.

Drugi aparat do neuromonitoringu nerwów przy operacji tarczycy pozwala na uniknięcie powikłań przy jej usuwaniu. Jednym z najpoważniejszych jest porażenie nerwu krtaniowego.

W Elblągu leczona jest znaczna część pacjentek z rakiem piersi z Warmii i Mazur, a także z sąsiednich województw.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Fot. WSZ Elbląg

Fot. WSZ Elbląg

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w operacja, onkologia, sprzęt
Pierwszy przeszczep rogówki na Warmii i Mazurach

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dołączył do grupy ośrodków w kraju, w których są wykonywane operacje przeszczepu rogówki. Ten bardzo istotny zabieg, który ma ratować wzrok...

Zamknij
RadioOlsztynTV