Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomoc prosto z serca. Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Około 10 procent Polaków angażuje się w działania wolontariackie. Trudno policzyć, ilu wolontariuszy działa na Warmii i Mazurach. W Norwegii w działania wolontariackie angażuje się to nawet 80 procent społeczeństwa.

Zdecydowana większość osób działających w stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych to wolontariusze, którzy nie są zarejestrowani. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z z tej okazji w Olsztynie odbyła się uroczysta gala. Wyróżnienia otrzymały osoby indywidualne i najlepsze inicjatywy wolontariackie.

Mimo tego, co się często słyszy, że wolontariuszy brakuje, my w regionie widzimy, że jest ich bardzo dużo i coraz więcej – uważa prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu Gabriela Zimirowska.

Od 21 lat organizuje wolontariat w Elblągu. Organizuję regionalne centrum. pandemia i wybuch wojny na Ukrainie spowodowały, że budzą się w nas emocje i potrzeba włączania się i wspierania. Idziemy w stronę świadomości i empatycznego odczuwania.

00:00 / 00:00

Wolontariuszami są już dzieci w szkołach podstawowych, tak jak uczniowie szkoły w podolsztyńskim Łupstychu. Zbierają zakrętki i baterie, prowadzą akcje zbierania żywności i budują karmniki dla ptaków.

00:00 / 00:00

Nie brakuje też inicjatyw angażujących seniorów. W grupie Seniorzy Seniorom z Ełku działają wolontariusze w wieku 60 do 82 lat. Pomagają starszym i samotnym osobom.

W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza przypominamy o kolejnej akcji pomocowej Radia Olsztyn. Już w najbliższy weekend w centrum handlowym Aura będziemy wspólnie malować ozdoby świąteczne i zbierać pieniądze na Hospicjum dla dzieci w Olsztynie.

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wolontariusz, wolontariat
Świąteczna zbiórka Banku Żywności w ten weekend. „Pomoc jest bardzo ważna”

W ponad stu sklepach w 40 miastach województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczęła się świąteczna zbiórka Banku Żywności w Olsztynie. Potrzebne są m.in. olej, mąka, makaron, cukier, konserwy, słodycze...

Zamknij
RadioOlsztynTV