Wojna na Ukrainie, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Pomoc indywidualna zmalała. Uchodźcom wciąż pomagają firmy i instytucje
Indywidualna pomoc dla uchodźców z Ukrainy znacznie zmalała, ale płynie pomoc od firm i zza granicy – informuje Bank Żywności w Olsztynie. Urząd wojewódzki stara się zaś zwiększyć liczbę miejsc dla uchodźców.
Bank Żywności w Olsztynie prowadzi centralny magazyn pomocy materialnej na rzecz Ukrainy w województwie warmińsko-mazurskim. Jego przedstawiciele przyznają, że w ostatnim czasie zmieniła się struktura pomocy rzeczowej na rzecz Ukrainy.
Jeżeli chodzi o pomoc taką obywatelską, ona prawie stanęła. Natomiast cały czas pracujemy z samorządami, mamy pomoc zagraniczną, pracujemy z samorządem, z wojewodą
– mówi prezes instytucji Marek Borowski. Dotychczas Bank rozdysponował 170 ton darów – zarówno dla uchodźców, jak i dla tych, którzy zostali w Ukrainie.
Warmińsko-mazurski Urząd Wojewódzki zapowiada natomiast wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom z Ukrainy.
Wiemy, które organizacje pozarządowe w naszym województwie takie działania podjęły i z nimi będziemy starali się uregulować kwestie finansowe, tak by móc długofalowo takie działania podejmować
– mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. To tym istotniejsze, że organizacje takie jak Bank Żywności cały czas pomagają także Polakom potrzebującym wsparcia.
Warmińsko-mazurski Urząd Wojewódzki stara się także zwiększać bazę miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie wielu z nich zakwaterowanych jest w ośrodkach wypoczynkowych, a niebawem na Warmii i Mazurach zacznie się sezon turystyczny.
My jesteśmy w bieżącym kontakcie z właścicielami takich ośrodków i rozmawiamy z nimi na ten temat. Stale staramy się powiększać bazę miejsc dla uchodźców. Przygotowujemy się w różnym zakresie – także hale sportowe czy remizy strażackie
– przyznaje wojewoda Artur Chojecki. Prezes Banku Żywności w Olsztynie Marek Borowski podkreśla natomiast, że należy dążyć do usamodzielnienia uchodźców.
Powinniśmy iść w takim kierunku, żeby ci ludzie zamieszkali w lokalach, w których docelowo będą mogli prowadzić normalne życie rodzinne. Już w tej chwili są wśród nich przecież osoby, które znalazły sobie pracę
– mówi Marek Borowski.
Bank Żywności w Olsztynie – wraz z urzędem wojewódzkim i olsztyńskim MOPS-em – zgłosił do ministerstwa rodziny i polityki społecznej projekt programu, który miałby służyć pomocy uchodźcom w usamodzielnieniu.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska