Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak wojna w Ukrainie wpływa na gospodarkę regionu? Są zagrożenia i wyzwania

Fot. SG

O gospodarczych konsekwencjach rosyjskiej agresji na Ukrainę rozmawiano podczas webinarium dla przedsiębiorców i samorządowców z naszego regionu. Wykład poprowadzili Piotr Dmitrowski z Zespołu Analiz BGK oraz inni eksperci banku.

Zdaniem specjalistów, najbardziej widoczną konsekwencją jest wzrost cen surowców i wysoka ich zmienność. Uspokajano jednak, że podaż nie powinna być problemem. Wyzwaniem będzie logistyka. Kolejnym skutkiem są wysokie ceny i zatory podażowe na rynku pszenicy, bo Ukraina była znaczącym importerem tego surowca. Oprócz tego dla części firm z naszego regionu bolesną konsekwencją jest utrata rynków wschodnich, związanych z importem drewna.

Z kolei w związku z wojną w Ukrainie mamy wielki napływ uchodźców. Widzą to zwłaszcza wielkie aglomeracje. Wspiera to mocno popyt, a zatem ma wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w tym roku. Jednocześnie ten popyt podbija presję inflacyjną i to już jest wyzwaniem.

Rekordowe wskaźniki inflacji i wzrosty stóp procentowych powodują wzrost cen, szczególnie materiałów budowlanych. A to oznacza osłabienie klimatu inwestycyjnego.

Przy globalnych, negatywnych uwarunkowaniach są też pewne szanse. To choćby wzrost znaczenia sektora rolno-spożywczego, istotnego w naszym województwie. Jest także nadzieja, że rynek przy przewidywanych brakach tego surowca zaakceptuje wyższe ceny, związane choćby z wysokimi cenami nawozów czy paliwa

– wyjaśniła Anna Bułło, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego.

00:00 / 00:00

42 proc. firm obawia się, że wojna w Ukrainie może mieć duży wpływ na prowadzoną przez nich działalność, a 88 procent obawia się rosnących cen energii.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w gospodarka, Ukraina
Tam nie dociera żadna pomoc. Wolontariusze chcą doposażyć walczących na wschodzie Ukrainy

Pomoc walczącym Ukraińcom niosą nie tylko inne państwa, czy duże organizacje, ale też prywatni ludzie, którzy próbują doposażać żołnierzy w podstawowy sprzęt - taki jak chociażby...

Zamknij
RadioOlsztynTV