Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polskie Linie Kolejowe nie chcą finansować Kolei Nadzalewowej

Kolej Nadzalewowa, fot. Wojciech Andrearczyk

Kolej Nadzalewowa została definitywnie wyłączona z eksploatacji.

To zabytkowa linia kolejowa z Elbląga do Braniewa biegnąca linią brzegową Zalewu Wiślanego. To jedyna taka trasa w Polsce i wyjątkowa atrakcja regionu. Powstała ponad 120 lat temu. Pociąg przemierzał trasę z Elbląga do Braniewa przez 11 małych stacji, jadąc między Zalewem Wiślanym a wzniesieniami Wysoczyzny Elbląskiej.

Linia ta była już zamknięta. Została przywrócona dzięki władzom miast położonych na jej trasie i Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych. Pociąg jeździł w wakacyjne weekendy. Koszt utrzymania linii, w tym czasie, był dzielony między zainteresowane samorządy. Co roku kolejne z nich się wykruszały.

Teraz z finansowania Kolei Nadzalewowej zrezygnowały także PLK. Oto krótki komunikat prasowy wydany przez ich rzecznika:

Linia kolejowa 254 na odcinku Elbląg Zdrój – Braniewo została wyłączona z eksploatacji z powodu braku zainteresowania przewozami. Istnieje możliwość wznowienia ruchu pociągów na podstawie zawarcia umowy z zainteresowanym przewoźnikiem. Istnieje także możliwość przejęcia linii kolejowej przez samorządy, jeśli wyrażą taką wolę.

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, pociąg, kolej, Kolej Nadzalewowa
PKP Intercity gotowe na zwiększony ruch świąteczny

Ponad 6 tysięcy dodatkowych miejsc w pociągach dziennie oraz wsparcie informatorów mobilnych na 18 największych dworcach w Polsce - PKP Intercity jest gotowe na zwiększony ruch...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV