Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polski Konsulat w Olsztynie pomagał rozwijać kulturę i edukację. 100 lat temu był materialnym świadectwem polskości

Fot. D.Grzymska

„Po przegranym plebiscycie Konsulat Polski w Olsztynie stał się materialnym świadectwem obecności Państwa Polskiego” – powiedział Jerzy Szmit, szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Działacze Prawa i Sprawiedliwości oraz członkowie Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego złożyli wieniec pod budynkiem dawnego konsulatu. Uroczystość związana jest z obchodami setnej rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Zdaniem Radosława Nojmana z Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie, choć Polska plebiscyt przegrała, to nie udało się zdławić na tych ziemiach polskości. Głośno było o polskiej kulturze i ludności, zamieszkującej te ziemie. Stąd komisja aliancka zaraz po plebiscycie zdecydowała o tym, że w Olsztynie i Kwidzynie powstaną konsulaty polskie.

00:00 / 00:00

Jerzy Szmit, szef olsztyńskich struktur PiS, podkreślał dużą rolę, jaką odgrywał Konsulat Polski w Olsztynie. Dzięki pracy konsulatu rozwijała się polska edukacja, a ludność uzyskiwała pomoc w wielu trudnych sytuacjach.

00:00 / 00:00

Na budynku dawnego Konsulatu Polskiego w Olsztynie widnieją tablice, upamiętniające te historyczne wydarzenia i właśnie w tym miejscu złożono kwiaty i zapalono znicze.

Fot. D.Grzymska

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, Olsztyn, PiS, Mazury, plebiscyt, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Powiśle
100-lecie plebiscytu na Warmii i Mazurach. Jerzy Szmit: Objawienia w Gietrzwałdzie były ożywieniem ducha polskiego

W stulecie plebiscytu na Warmii Mazurach i Powiślu, Ruch Społeczny im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Prawo i Sprawiedliwość upamiętniają osoby i miejsca związane z tym wydarzeniem....

Zamknij
RadioOlsztynTV