Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od rana ataki rakietowe na Kijów i inne miasta Ukrainy

Fot. TT Lesia Vasylenko

W centrum Kijowa w poniedziałek rano doszło do trzech potężnych eksplozji. Wcześniej słychać było nadlatujące rakiety. W Kijowie od godz. 6.45 czasu miejscowego (godz. 5.45 w Polsce) obowiązuje alarm przeciwlotniczy. Potężne eksplozje miały miejsce także w innych regionach Ukrainy.

Nad miastem unosi się dym, nie kursuje komunikacja miejska, w tym metro.

Kilka wybuchów w dzielnicy szewczenkowskiej – w centrum stolicy. Wszystkie służby udają się na miejsce. Szczegóły później

– napisał mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie. (https://t.me/vitaliy_klitschko/1530)

Jedna z rosyjskich rakiet, które spadły w poniedziałek rano w Kijowie, uderzyła w pobliżu pomnika historyka Mychajła Hruszewskiego w okolicach Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki – poinformowali użytkownicy Telegrama. Po dźwięku nadlatującego pocisku i eksplozji w okolicach uniwersytetu widać było kłęby czarnego dymu.

Pomnik Hruszewskiego znajduje się przy ruchliwej ulicy Wołodymyrskiej w pobliżu skrzyżowania z jedną z najważniejszych arterii Kijowa, bulwaru Tarasa Szewczenki. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się park, w którym często spacerują matki z dziećmi.

W wyniku porannego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów są zabici i ranni – poinformował w poniedziałek portal Suspilne z powołaniem na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. O ofiarach śmiertelnych donoszą także użytkownicy serwisu Telegram.

Fot. TT

Ataki na Lwów

We Lwowie, Tarnopolu i obwodzie chmielnickim, na zachodzie Ukrainy, doszło w poniedziałek rano do eksplozji w wyniku rosyjskich ostrzałów.

W regionie chmielnickim było słychać eksplozje. Działa obrona przeciwrakietowa. Uważajcie na siebie, pozostańcie w schronach

– napisał na Telegramie szef obwodowych władz Serhij Hamalij. (https://t.me/s/khmelnytskaODA)

Podobne komunikaty wydali mer Lwowa Andrij Sadowy i gubernator Lwowszczyzny Maksym Kozycki. Obaj powiadomili, że w odpowiedzi na rosyjski atak uruchomiono systemy obrony przeciwrakietowej.

Ukraina pod ostrzałem rakietowym. Są informacje o uderzeniach (pocisków) w wielu miastach na terenie kraju, ucierpieli cywile

– przekazał wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. (https://tinyurl.com/ksdfe4zy)

Ostrzał Zaporoża

Jedna osoba zginęło, a pięć zostało rannych w wyniku nocnego ostrzału Zaporoża w środkowej Ukrainie. Wojska rosyjskie ostrzelały też w nocy Mikołajów i miejscowości w czterech regionach obwodu dniepropietrowskiego, w samym Nikopolu uszkodzono ponad 30 budynków – informują władze lokalne.

Wśród ofiar ataku na Zaporoże jest jedno dziecko, które zostało ranione odłamkami szkła – przekazał przewodniczący rady tego miasta Anatolij Kurtew (http://https//t.me/kurtieofficial/6361). Wcześniej szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch informował, że rosyjskie rakiety trafiły w wielopiętrowy budynek mieszkalny. Trwa akcja ratunkowa – podaje agencja Interfax-Ukraina.

W nocy na Mikołajów spadło 10 rakiet S300; nie ma informacji o ofiarach – przekazał szef władz tego regionu Witalij Kim (https://t.me/mykolaivskaODA/2922).

Cztery regiony obwodu dniepropietrowskiego zostały w nocy ostrzelane przez siły rosyjskie systemami Uragan, Grad i ciężką artylerią – poinformował w poniedziałek rano gubernator obwodu Walentyn Rezniczenko.

W samym Nikopolu uszkodzono ponad 30 wielopiętrowych budynków, rosyjskie pociski trafiły w domy mieszkalne, a także m.in. w szpital, szkołę, pocztę, bibliotekę, kawiarnię i sklepy, zniszczono też infrastrukturę energetyczną – wyliczył szef władz obwodowych. Przekazał, że na razie nie ma informacji o ofiarach tych ataków (https://t.me/dnipropetrovskaODA/2109).

W niedzielę, wojska rosyjskie ostrzelały sześć regionów obwodu sumskiego, zginęła w nich jedna kobieta – przekazał szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki (https://t.me/Zhyvytskyy/51710).

Fot. TT

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

Fot. TT

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Rosja, Ukraina, Atak, Kijów, video, ostrzał, uwaga
Tragedia na torach w Ostródzie

Pociąg relacji Gdynia-Olsztyn na wysokości ul. Mazurskiej śmiertelnie potrącił mężczyznę. - Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora, która wyjaśnia przyczyny tego tragicznego zdarzenia - mówi...

Zamknij
RadioOlsztynTV