Polska policja ma 345 nowych oficerów. Najlepsi absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odebrali nominacje z rąk szefa MSWiA
Polska policja ma 345 nowych oficerów. 168 najlepszych absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – w tym 25 kobiet – odebrało nominacje na pierwszy stopień oficerski podkomisarza – podczas uroczystości na placu apelowym.
W promocji uczestniczyli między innymi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk i jego pierwszy zastępca nadinspektor Andrzej Szymczyk, komendanci wojewódzcy, szefowie szkół policyjnych oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.
Po mianowaniu na pierwszy stopień oficerski minister spraw wewnętrznych i komendant główny policji pogratulowali absolwentom szlifów, podkreślając, że to jeden z najważniejszych dni w życiu zawodowym policjanta. Zaznaczali, że oficerskie gwiazdki zobowiązują do wzorowej służby i dawania przykładu nienagannego, współczesnego patriotyzmu.
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zwracając się do nowo mianowanych funkcjonariuszy podkreślał, że dołączyli do elitarnego grona oficerów polskiej policji.
To szansa, wielkie wyzwanie, ale także wielka satysfakcja z pełnienia służby, z niesienia pomocy innym. Jestem przekonany, że jako przełożeni będziecie stanowili przykład dla swoich podwładnych. Pamiętajcie o tym, że Waszą misją jest służba. Pamiętajcie o tym, co jest wyhaftowane na sztandarze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: Patria Et Lex – Ojczyzna i Prawo (…). Jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako członek Rządu jestem zobowiązany za stworzenie Wam warunków do godnej służby (…) Ze swej strony zobowiązuję się również do tego, aby nagradzać i wyróżniać tych, których służba będzie wyróżniająca się, których postawa będzie stanowiła wzór do naśladowania. Jednakże wobec tych, którzy łamią słowa składnej przysięgi będą wyciągane konsekwencje (…).
Szkolenie oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbywa się w trybie stacjonarnym i trwa pół roku. W trakcie kursu policjanci zdają szereg egzaminów, między innymi z prawa, zarządzania czy psychologii. Kurs kończy się egzaminem oficerskim.
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest jedyną w Polsce uczelnią służb państwowych, kształcącą policyjnych specjalistów i kadrę kierowniczą. Równocześnie jest ona głównym ośrodkiem edukacyjnym i naukowym policji. Uczelnia prowadzi szkolenia i doskonalenie zawodowe oraz studia pierwszego i drugiego stopnia nie tylko dla policjantów oraz funkcjonariuszy pozostałych służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, ale również daje możliwość kształcenie na studiach osobom cywilnym.
Po uroczystej promocji odbył się Piknik Rodzinny. Można było obejrzeć specjalistyczny policyjny sprzęt i wyposażenia czy zwiedzić i uzyskać informacje o WSPol.
(WSPol/PKarpiszen/BSChromy)