Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polscy żołnierze rozwieźli ponad 3 tony darów dla łotewskiej Polonii

Fot. www.9bkpanc.wp.mil.pl

W połowie marca pojawił się komunikat o zbiórce darów dla Polaków mieszkających na Łotwie. A już dwa tygodnie później żołnierze z polskiego kontyngentu stacjonującego tam w ramach sił NATO wspólnie z pracownikami konsulatu odwiedzali polonijne rodziny z paczkami świątecznymi od rodaków.

Dary w ekspresowym tempie zbierali nie tylko żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, ale też wolontariusze m.in. z Regionalnego  Centrum Wolontariatu i Banku Żywności w Elblągu oraz mieszkańcy sołectwa Węgielsztyn.

Akcja przeszła wszelkie oczekiwania. Włączyło się do niej ponad 20 elbląskich szkół i przedszkoli, Caritas Ordynariatu Polowego, strażacy ochotnicy – słowem zwykli ludzie, którzy chcieli wspomóc rodaków. – To robi wrażenie i cieszymy się, bo ta grupa Polaków żyje skromnie – podkreśla Teresa Bocheńska szefowa elbląskiego Banku Żywności. W krótkim czasie udało zebrać ponad trzy tony darów. Dodajmy – paczki osobiście rozwieźli braniewscy pancerniacy.

Społeczność polska na Łotwie liczy ponad 40.000 osób. Jej początki sięgają pierwszego polskiego osadnictwa  w XVI wieku. Polonia to głównie osoby starsze, w trudnej sytuacji życiowej. Akcję pod hasłem „Wielkanoc 2018 – paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących Polaków na Łotwie” zorganizowali wspólnie: Związek Polaków na Łotwie i Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie we współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rydze.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze, Wielkanoc, dary, polonia, Łotwa
Wielkanoc u wiernych obrządków wschodnich

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc. Witają się słowami "Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał". Ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej, arcybiskup Jakub skierował do wiernych i duchowieństwa orędzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV